Hlavní navigace

ČT2: Neporažený – Karel Pavlík v cyklu Neznámí hrdinové – pondělí 28. 12.

[Tisková zpráva] Kpt. Karel Pavlík bojoval až do konce. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 28. prosince na ČT2 od 21:00 hodin. Cyklus publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, pokračuje snímkem Neporažený.

Sdílet

Československý důstojník Karel Pavlík (nar. 1900) se zapsal do dějin Československa. Jako velitel 12. kulometné roty ubytované v Czajankově továrně na okraji Místku zavelel 14. března 1939 k ozbrojenému odporu, když ke kasárnám dorazily německé jednotky. V objektu se nacházel 3. prapor 8. pěšího pluku Slezského. V době příjezdu německé kolony probíhal v kasárnách večerní kurz polštiny pro vojáky. Náhodně byl přítomen i kapitán Pavlík. Jakmile vypukly boje, okamžitě se ujal organizace obrany. Němci měli početní převahu, navíc disponovali i těžkými zbraněmi. Naši vojáci byli vyzbrojeni jen lehkými kulomety a puškami.

Brzy jim začaly docházet náboje. Přesto se statečně bránili a odmítali kapitulovat. Kapitán Pavlík dokonce uvažoval o výpadu z kasáren. Po několika hodinách se přece jenom vzdali. Na československé straně byli dva zranění vojáci, Němci měli údajně asi 18 mrtvých. V jejich zájmu bylo nežádoucí incident ututlat. Narušoval by totiž propagandistickou ideu o bezkonfliktním obsazování zbytkových území bývalé republiky. Proto také po odzbrojení naše vojáky propustili, třebaže místní militantní obyvatelé německé národnosti se dožadovali jejich vydání, aby je mohli lynčovat. Kpt. Karel Pavlík se s kapitulací a okupací své vlasti nesmířil. Byl spolupracovníkem odbojových skupin Za vlast a Obrana národa. Po atentátu na Heydricha pracoval v úplné ilegalitě.

„Tehdejší události byly hrubě zkresleny ve filmu Neporažení režiséra Jiřího Sequense, kde je zobrazena zbabělost a zrada vyšších důstojníků – příslušníků buržoazie, zatímco ti, kdož se proti okupantům postaví, jsou výhradně komunisté, kteří dokonce navrhují, aby byly vydány zbraně dělníkům,“ říká scenárista Pavel Taussig. Režie Zdeněk Všelicha, dramaturgie Jiří Sirotek, kamera Pavel Blažek, František Okrouhlík, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program

Repríza dokumentu Neporažený: na ČT2: úterý 29. 12. od 09:30 hod., na ČT24: pátek 1. 1. 2010 od 22:30 hod., po půlnoci od 05:26 hod., neděle 3. 1. od 07:32 hod.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).