Hlavní navigace

Kaspersky Lab zveřejňuje žebříček 20 nejrozšířenějších virů za květen

[Tisková zpráva] Praha 6. června 2008 – Společnost PCS spol. s r. o., přední dodavatel bezpečnostních technologií a oficiální distributor Kaspersky Lab pro ČR a SR, zveřejňuje informace o 20 nejrozšířenějších virech distribuovaných prostřednictvím e-mailu za květen. Ze žebříčku vyplývá, že oproti minulému měsící nedošlo k velkým posunům – jediná významnější změna je způsobena obnovenou aktivitou několika červů, jež se na internetu pohybují již několik let. To lze vysvětlit dobře známou skutečností, že i autoři virů si v letních měsících berou dovolenou.

Sdílet

Potvrzením tohoto trendu je naprostá absence epidemií v e-mailovém provozu, která je patrná i při letmém pohledu na květnové výsledky.

Kaspersky

Programy způsobující stažení trojských koní, např. Agent.ica, Agent.hsl a Diehard, které byly aktivní v prvních čtyřech měsících roku 2008, v květnu z hlediska míry internetového provozu prakticky vymizely. Warezov a Zhelatin, programy typu červů, se znovu neobjevily od chvíle, kdy ze žebříčku 20 nejčastěji zaznamenaných infekcí vypadly v únoru. Jejich autoři přestali posílat e-mailem spustitelné soubory, instalující tyto červy, a namísto toho je distribuují prostřednictvím odkazů na infikovaných webových serverech. Jiné škodlivé programy zaujímaly z hlediska veškerého malwaru zaznamenaného v e-mailovém provozu významný podíl – 12,15 %.

Podle odborníků z laboratoří Kaspersky Lab budou ale výsledky na konci tohoto roku ukazovat zcela odlišný trend. Z jejich předpovědi vyplývá, že počet nových škodlivých programů se letos zvýší desetkrát. Některé antivirové společnosti už na konci roku 2007 jednoduše nebyly schopné efektivně bojovat proti množství nových hrozeb.

„Počet nových definic přidaných do antivirové databáze společnosti Kaspersky Lab dosáhl v loňském roce hodnoty 250 000. Podle prognózy bude letos toto číslo 1 milion. Pomocí nových technologií vyvinutých antivirovými specialisty společnosti Kaspersky Lab bude čtyřnásobné zvýšení počtu nových definic postačovat k odvrácení desetinásobného nárůstu nových škodlivých programů. Tyto nové technologie umožňují, aby jediná definice úspěšně neutralizovala desítky a někdy dokonce až stovky různých typů škodlivých programů,“ dodává ke zveřejněným výsledkům Aleš Pikora, ředitel divize DataGuard společnosti PCS.

Následuje žebříček 20 zemí, které byly v květnu hlavním zdrojem infikovaných e-mailů:

Kaspersky