Hlavní navigace

Katka, dokument Heleny Třeštíkové v koprodukci ČT – v kinech od 25. 2.

[Tisková zpráva] 14 let zápasu mladé narkomanky s drogovou závislostí mapuje nový unikátní časosběrný dokument Katka režisérky Heleny Třeštíkové.

Sdílet

Rok 1996 – plná nadějí na obyčejný život se devatenáctiletá Katka léčí ze své tehdy už čtyřleté závislosti v terapeutické komunitě. Touží mít přítele, jednou i rodinu… S přítelem Láďou prožívá na pražských ulicích svou heroinovou lásku. „Katka je člověk závislý na drogách a žije na ulici. A to je opravdu drsný život. To si člověk možná ani vůbec nedovede představit. A my jsme chvílemi byli konfrontováni s různými projevy tohoto způsobu života a vůbec to není žádná idylka,“ říká mj. režisérka v pořadu Film 2010 (www.ceskatele­vize.cz/ivysi­lani). Rok za rokem sestupuje Katka níž a níž na spirále krádeží, prostituce, fyzického i psychického chátrání, jen občas přerušené vzepětím naděje a odhodláním s drogou skoncovat. Znovu a znovu ale přichází pád. Zdá se, že pro Katku už není záchrany. Najde si nového přítele Romana. Vypadá to, že obrat k dobrému je snad možný. Mladá žena je těhotná a tentokrát pevně rozhodnuta drogy opustit. Podaří se Katce konečně najít sílu ve chvíli, kdy jí budoucí mateřství nabídne životní motivaci? „Katka viděla hotový film. Celou dobu projekce ani nehnula brvou. Film odsouhlasila. Pak jsem se jí zeptala, jestli nechce něco vzkázat své dceři Terezce, která ten film třeba jednou uvidí. Katka po chvíli váhání řekla, že se jí omlouvá a teprve v tu chvíli se jí zlomil hlas,“ dozvídáme se od H. Třeštíkové na webových stránkách ČT (www.ceskatele­vize.cz/program).

S příběhem Katky se diváci poprvé setkali v roce 2001, kdy jej pod titulem V pasti uvedla Česká televize jakou součást cyklu Ženy na přelomu tisíciletí. Dokument Katka je závěrem volné trilogie časosběrných dokumentů Heleny Třeštíkové o osudech lidí, kteří se v důsledku nepříznivých okolností ocitli na pokraji svých sil nebo na okraji společnosti. První film Marcela (2007) vychází z režisérčina úspěšného časosběrného cyklu Manželské etudy, druhý René (2008) je portrétem nenapravitelného recidivisty a Helena Třeštíková za něj mj. získala cenu Evropské filmové akademie Prix Arte 2008 za nejlepší dokument roku.

Dokumentární film Katka vznikl v koprodukci Negativ, Česká televize, RWE. Dramatugie Michael Třeštík, Jan Gogola ml. Kamera Vlastimil Hamerník, Kristián Hynek, Martin Kubala, Ferdinand Mazurek, Braňo Pažitka, Miroslav Souček, Tomáš Třeštík. Zvuk Václav Hejduk, Stanislav Hruška, Jaroslav Jedlička a další… Střih Jakub Hejna. Hudba Tadeáš Věrčák.

Film má být kromě kin distribuován také do škol v rámci protidrogové prevence. „Já věřím v možnosti filmového příběhu zapůsobit a ovlivnit své diváky. Doufám, že takhle zachycený zápas s drogou může být pro žáky a studenty poutavý a vedoucí k vážné a odpovědné reflexi tématu drog.“ Helena Třeštíková (web ČT). www.negativ.cz/cz/fil­ms/katka, www.ceskatele­vize.cz/filmy

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).