Hlavní navigace

Kláštery, jak je neznáme

[Tisková zpráva] Kláštery jsou v naší převážně ateistické společnosti jakýmsi „tabu“. Máme pocit, že jsou v nich zakonzervovány duchovní principy i filozofická učení, s nimiž dnešní moderní způsob života a nazírání nemá mnoho společného. Jeptišky a mnichy vnímáme ve velké většině jako jakýsi historický přežitek, nebo jako synonymum pro životní ztroskotání či úděl vyplývající z bigotní víry nebo demagogické volby jednotlivce případně rodiny. Málokdo z nás je schopen ztotožnit se s možností svobodné volby, která stojí na počátku rozhodování o budoucnosti v řádu a ve víře.

Sdílet

„Budeme vyprávět příběhy lidí, kteří žijí ve zvláštním světě,“ říká režisér Ján Novák. „Ve světě, o kterém řada smrtelníků mnoho netuší. Budeme vyprávět jejich lidské, často velmi složité příběhy a odkrývat odvrácenou tvář prostředí, které je pro mnohé z nás neznámé.“

Za zdmi klášterů většinou tušíme přísný a asketický způsob života, rigidní pravidla, se kterými se nepolemizuje, hluboko v historii zakotvené rituály a neměnné zákonitosti. Na základě konkrétních příběhů pootevřeme brány zdánlivě uzavřených prostor a společně s respondenty z řad řeholníků, klášterních sester i historiků prozradíme poslání klášterů na území naší republiky, dnes i v jejích dějinách. Dotkneme se skrytých tajemství a dáme prostor úvahám o budoucnosti těchto zařízení v kontextu nového společenského vývoje. Pro někoho možná překvapivě dospíváme k závěru, že instituce klášterů nezůstaly kdesi v minulosti, ale jdou s dobou a mají i dnes (a nejen věřícím) co nabídnout.

10. června sledujte v rámci Večera na téma:Kláštery–duchovní lázně dva nové dokumenty, které vznikly ve spolupráci Centra publicistiky a dokumentu Televizního studia Ostrava a Kraus House Production, LLC

20:00 Lidé řádoví
Byla jeptiškou a léta to doma tajila. Vrcholový veslař skončil u premonstrátů. Líbily se mu ženy a je převorem na Želivu. Otevřená zpověď těch, kteří se rozhodli žít mezi klášterními zdmi. Pokus o odkrytí motivů, jež vedou některé z nás k tomu, že se rozhodnou žít jinak, než si standardně představujeme. Navštívíme sestry Boromejky z nemocnice Pod Petřínem, převora Želivského kláštera, ale také Rajhrad, Strahov a další místa, kam se často uchylují i lidé, kteří nejsou spokojeni se svým dosavadním životem. (stopáž: 52´)

21:00 Schody do nebe
S unikátním projektem přišla skupina nadšenců, díky níž se zřícenina kláštera Pivoň proměňuje v domov pro staré opuštěné a malé nezaopatřené. Prosazení tohoto projektu ale nebylo jednoduché, zúčastnění se museli potýkat s mnohými zcela neuvěřitelnými překážkami a časem pochopili, že boj s úředním šimlem je horší než shánění financí. Hlavní myšlenkou projektu je snaha o vytvoření náhradní rodiny, kdy ti starší se v rolích dědečků a babiček budou starat o své „nové“ vnuky a vnučky. (stopáž: 10´)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).