Hlavní navigace

Bigbítové retro Klub osamělých srdcí na ČT1 v neděli 25. dubna

[Tisková zpráva] Příběh dvacetiletého vlasatého muzikanta, jehož cit a touha po svobodě naráží na realistické hranice času, zamrzlého ve stojatých vodách tvrdé normalizace. V neděli 25. dubna od 20:00 hodin na ČT1 Roman Říčař, Zuzana Kajnarová, Simona Stašová, Václav Postránecký, Oldřich Vlach, Ivana Chýlková a další v premiéře snímku o rockové posedlosti, o lásce, touze po svobodě, komunistické zvůli a lámání charakterů. Původní televizní film natočil podle scénáře Martina Bezoušky režisér Petr Nikolaev.

Sdílet

Děj se odehrává během nastupující normalizace v severočeském maloměstě. Klub osamělých srdcí je fiktivní bigbítová kapela, kterou vede dlouhovlasý rocker Lukáš Knap (Roman Říčař). Texty jejich písniček i aktivity ve stejnojmenném rockovém klubu jsou trnem v oku místním stranickým mocipánům. Tvrdohlavý mladík, který pracuje jako zeměměřič, se právě v té době seznámí se sympatickou Jitkou (Zuzana Kajnarová). Dívka si brigádou u geodetů vylepšuje svůj kádrový profil kvůli přijetí na vysokou školu… Bigbítový retropříběh s politickými podtexty vychází ze skutečných událostí, mapuje dobu stranických prověrek, ponižujících kompromisů a potlačování svobodné kultury, včetně nonkonformní hudby. V jedné z klíčových epizod se Lukáš s Jitkou zúčastní undergroundového koncertu, který brutálně rozežene VB a pozatýká jeho aktéry i návštěvníky. Konformní rodiče, kteří vzdorovitého syna nabádají k ústupkům, ztvárnili Václav Postránecký a Simona Stašová. Popovou zpěvačku, jež se chystá na turné do SSSR, zosobnila Ivana Chýlková, přičinlivého svazáka, který s normalizačním režimem spolupracuje Vladimír Škultéty. Děj rámují dobové rekvizity, včetně kotoučových magnetofonů, archaických aut a starých plakátů. Důležitou roli hrají známé songy od skutečných autorů a interpretů – například rockový protestsong Dvacet deka duše, který nazpíval Vladimír Mišík. Nostalgickou titulní píseň Klub osamělých srdcí, jež zazní v otevřeném závěru, napsali Pavel Šrut a Luboš Pospíšil.

Film režiséra Petra Nikolaeva je inspirovaný knihou Martina Bezoušky a Dušana Kukala, kameru vedl Diviš Marek, kostýmy navrhla Simona Rybáková. Dále hrají: Oldřich Vlach, David Steigerwald, Filip Kaňkovský, Michal Mareda, Jiří Černý, Karel Dobrý, Petr Vršek, Jakub Doubrava, Martin Písařík, Miroslav Hanuš, Jiří Ployhar, Vladimír Dlouhý, Jiří Macháček, Jan Vondráček a další. Scénář: Martin Bezouška, dramaturg: Jan Otčenášek, vedoucí produkce: Aleš Novák, šéfdramaturg: Ivan Hubač, šéfproducent: Jaroslav Kučera.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).