Hlavní navigace

Pod dohledem: komiks učí mladé Evropany chránit svá data

[Tisková zpráva] 22.6.2010, Praha 7 / Iuridicum Remedium, o.s. - http://www.iure.org - Moderní technologie jsou velkými pomocníky, usnadňují život a přinášejí nové možnosti. Mohou ale také přinést problémy v podobě ztráty soukromí a s tím spojených problémů. Upozornit na úskalí moderní komunikace má komiks s názvem "Pod dohledem", který vznikl ze spolupráce devíti evropských organizací, které se zabývají ochranou soukromí.

Sdílet

Obzvláště mladí lidé velmi intenzivně využívají moderní technologie a ty se stávají přirozenou součástí jejich každodenního života. Za snadnou a všude dostupnou komunikaci ale můžeme zaplatit obrovskou daň. " Veškerá doporučení a varování jsme promítli do příběhu komiksu, který má mladým lidem ukázat rizika a upozornit je, jak důležité je střežit si soukromí," říká Kateřina Hlatká z organizace Iuridicum Remedium, která se na vzniku komiksu podílela.

Příběh komiksu se odehrává v nespecifikovaném evropském městě a jeho hrdiny je parta mladých lidí. Jeden z nich se dostane do obtížné situace kvůli tomu, že si nedával pozor, jaké údaje o sobě sdílí na internetu. „Snažili jsme se prostřednictvím příběhu vyzdvihnout, jaké mohou být důsledky neuváženého nakládání s vlastním soukromím a že i nevinné věci mohou pěkně znepříjemnit život,“říká Kateřina Hlatká z IuRe. Komiks vyšel ve čtyřech jazycích: angličtině, francouzštině, katalánštině a češtině. K dispozici je v tištěné podobě! i jako flipbook online na internetu.

Evropský projekt s názvem „Zcitlivění a informování mladých Evropanů o ochraně jejich osobních údajů“ hodnotí situaci kolem ochrany soukromí v devíti zemích EU – České republice, Finsku, Francii, Německu, Nizozemí, Rumunsku, Španělsku a Velké Británii. Zároveň analyzuje evropskou legislativu věnovanou ochraně soukromí. Osmnáctiměsíční projekt je financován z programu Evropské komise „Základní práva a občanství“. Jeho koordinátorem je Francouzská liga lidských práv (LDH) ve spolupráci s Evropským sdružením na obranu lidských práv (AEDH), evropskou střešní organizací European Digital Rights (EDRi), českou organizací Iuridicum Remedium a španělskou organizací Comunicació per a la Cooperació (Pangea).

Cílem projektu je celkově zvýšit povědomí o otázkách ochrany soukromí. Za tímto účelem vypracovaly jednotlivé členské organizace národní zprávy o stavu soukromí, srovnávací analýzy nejrůznějších situací i soupis právních předpisů a prax! e v EU. Dokumenty by měly přinést doporučení orgánům veřejné správy.

Odkaz na on-line verzi komiksu: http://www.sli­dilove.cz/node/2398