Hlavní navigace

KOMU PŘEKÁŽÍ ŘEDITEL ROZHLASU?

[Tisková zpráva] Společná tisková zpráva iniciativ Gorily On-line v ohrožení, Nechceme přeladit a ProWave

Sdílet

Rada Českého rozhlasu spěchá s odvoláním generálního ředitele. Komu a proč překáží Václav Kasík?

Lidové noviny uveřejnily v pátek rozhovor s Václavem Kasíkem, kterému podle jeho slov nejmenovaní lobbisté doporučují, aby složil funkci, nebo bude odvolán. Jako by Rada Českého rozhlasu chtěla tyto informace potvrdit, zveřejnila v ten samý den pozvánku na mimořádné zasedání, které chystá na středu 22. července 2009. „Řádně“ má přitom zasednout až o týden později.

Ačkoliv Rada ČRo nezveřejnila program mimořádného zasedání, podle našich informací má narychlo svolané jednání posloužit jedinému účelu – a to zmíněnému odvolání Václava Kasíka z funkce. Rychlost, s jakou se Rada snaží generálního ředitele odvolat, vyvolává pochybnosti o motivech jejích členů.

Bude velmi zajímavé, jak se Rada odvolání generálního ředitele pokusí zdůvodnit, když má sama máslo na hlavě. Připomenout můžeme například obvinění Rádia Wave ze šíření fašismu, kdy se ukázalo, že Rada nerozumí anglickému textu a ani najatý hodnotitel ho nepřeložil správně. „Naše důvěra v kompetentnost radních je nulová,“ dodává Jana Hajduchová za iniciativu Gorily on-line v Ohrožení. A prohřešků je víc, vyjmenovat jich můžeme nejméně deset.

Stále se navíc objevují nové: senátor Jiří Oberfalzer například upozornil, že místopředseda Rady ČRo Ladislav Jíša (dříve Ladislav Anderlík) je bývalý vysoký funkcionář komunistického rozhlasu, který vedl oddělení „zvláštních úkolů Československého rozhlasu“. „Jaké zvláštní úkoly tehdy plnil rozhlas, který podléhal přímo hlavnímu ideologovi ÚV KSČ, si můžeme všichni domyslet,“ říká Hana Kopecká za iniciativu NECHEME PŘELADIT (nemáme kam).

Druhá místopředsedkyně Rady Dana Jaklová zase podle svého životopisu po ukončení vysoké školy v roce 1980 nastoupila přímo do francouzské redakce zahraničního vysílání, které mělo za úkol šířit myšlenky socialismu.

Oba radní, Jíša a Jaklová, budou přitom rozhodovat o člověku, díky kterému je rozhlas dlouhodobě v zisku a mohl si tak dovolit financování rozsáhlé rekonstrukce historické budovy na Vinohradské 12, aniž by si přitom rozhlas musel brát úvěr nebo se musel propadnout do ztráty. Díky Václavu Kasíkovi rozhlas spustil dlouho očekávanou stanici pro mladé posluchače, a zvládl i nové úkoly, které rozhlasu přidaly zákony. „Multimediální projekty rozhlasu dostávají prestižní ceny,“ připomíná Robin Čumpelík z občanského sdružení ProWave.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).