Hlavní navigace

Koncert proti současným mediálním radám: Nejsme budoucnost tohoto národa

[Tisková zpráva] Občanské sdružení Pro Wave a iniciativa Inventura demokracie pořádají v úterý 28. dubna od 16.00 na Václavském náměstí koncert za nezávislé mediální rady v České republice nazvaný „Nejsme budoucnost tohoto národa“. Na koncertu vystoupí populární skupiny Tata Bojs, The Prostitutes, DJ Wich, All Star Refugees a další, promluví také Ivo Mathé, Pavel Anděl či Čestmír Kopecký. Všichni účinkující budou hrát zdarma. Důvod? Protest proti tomu, jak u nás (ne)fungují mediální rady.

Sdílet

„V poslední době vzbudil pozornost skandální náhubkový zákon. Ovšem ten je jen špičkou ledovce. Politici se snaží nasadit médiím chomout už dlouho,“ říká Jiří Boudal z Inventury demokracie. Podle studentů je toho příkladem právě způsob volení mediálních rad.

„Výběr radních je zcela v moci Poslanecké sněmovny. Poslanci přitom do rad nevolí nezávislé odborníky, ale různé své kumpány, kteří budou oddaně hájit jejich zájmy,“ vysvětluje Jakub Bachtík z Inventury demokracie. Jako příklad uvádí právě nedávnou kauzu Radia Wave. Členové Rady Českého rozhlasu, neschopní přeložit z angličtiny písňový text, obvinili rádio z propagace fašismu. V následné diskusi se pak radní pustili i do samotných posluchačů rádia a příznivců alternativní kultury. „Připomnělo mi to Jakešův projev z Červeného Hrádku. Bylo to tak absurdní, že jsme se rozhodli jeden z jejich výroků ironicky použít jako název koncertu,“ glosuje kauzu Robin Čumpelík z občanského sdružení Pro Wave.

Koncert „Nejsme budoucnost tohoto národa“ (autorem parafrázovaného výroku je programový ředitel rozhlasu Richard Medek) se snaží na celý problém upozornit, aby mezi aktuálně prožívanými tématy nezapadl. Studenti ale nehodlají koncertem pouze protestovat, požadují naopak konkrétní řešení. „Chceme, aby se změnil způsob volby radních. K tomu, aby volba probíhala alespoň trochu demokratičtěji, by pomohlo například nenechávat výběr kandidátů jen na poslancích,“ vysvětluje Silvie Mitlenerová z ID. Na obsazování rad by se podle Inventury demokracie měl totiž kromě poslanců podílet i Senát, případně prezident: riziko účelových stranických dohod by se tak snížilo. Takováto změna by přitom měla být jednoduchá, novela zákona už existuje – jejím autorem je senátor Jiří Oberfalzer. „Obsahuje v sobě alespoň základní řešení problému, které my podporujeme. Stačí ji jen schválit,“ upozorňuje Mitlenerová.

Koncert bude probíhat do devíti hodin večer a bude volně a zdarma přístupný. Nebude se na něm jenom hrát. „Požádáme o krátké vystoupení několik významných osobností, které celý problém také pálí,“ slibuje Jiří Boudal. Primárně celou akci naplánovali a připravují studenti. „Mladým lidem vadí, že dvacet let po revoluci nejsou česká média svobodná. My to chceme dát 28. dubna pořádně najevo.“

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).