Hlavní navigace

Koncertní turné vítězů Concertino Praga 2009

[Tisková zpráva] V neděli 14. 6. 2009 začalo koncertní turné vítězů 43. ročníku Mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků Concertino Praga 2009 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Jedná se o soutěž, kterou již tradičně pořádá pod záštitou ministra kultury České republiky a ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Český rozhlas. Concertino Praga je členem Evropské unie hudebních soutěží pro mládež (EMCY). Další čtyři koncerty se již tradičně uskuteční v rámci Jihočeského festivalu, který je o dva roky mladší než samotná soutěž Concertino Praga a je její neodmyslitelnou součástí. Letos tedy půjde o jeho 41. ročník.

Sdílet

Z nahrávek zaslaných z celkem osmi zemí světa (Polsko, Řecko, Estonsko, Rusko, Litva, Portugalsko, Bulharsko a Česká republika) vybírali porotci v únoru tohoto roku nejlepší interprety v oborech duo, trio, kvarteto a kvinteto. V souladu s pravidly soutěže byly nahrávky posuzovány anonymně, teprve po udělení cen získala porota jmenné seznamy interpretů. Předsedou poroty byl Jiří Bárta, jejími členy pak Adam Skoumal (Česká republika), Helena Bondarenko (Rusko), Clara Novak (Itálie), Wolfgang W. Meyer (Německo) a zástupci Evropské vysílací unie (EBU) Alina Velea (Rumunsko) a László Terdik (Maďarsko). Na zasedání dohlížel také zástupce EBU a ředitel Euroradia Classic Pierre-Yves Tribolet.

V pondělí 15.6. vítězové vystoupí od 17.00 hodin v Maškarním sále na zámku v Českém Krumlově, hned o den později, v úterý 16.6., od 17.00 hodin ve Vokově sále zámku Bechyně. Ve čtvrtek 18.6. bude nejúspěšnější mladé hudebníky letošního ročníku od 19.30 hodin hostit Městské divadlo Josefa Kajetána Tyla v Třeboni a Jihočeský festival bude završen hned následujícího dne, v pátek 19.6., a to koncertem v Rytířském sále zámku v Jindřichově Hradci, který začíná v 19.00 hodin. Na závěrečném koncertě vystoupí jako hosté také absolutní vítězové soutěže z roku 2006, duo Ivan Vokáč a Jakub Junek.

Slavnostní vystoupení v Rudolfinu a závěrečný koncert v Jindřichově Hradci budou vysílány přímým přenosem na stanici Český rozhlas 3 – Vltava. Ostatní koncerty se odvysílají ze záznamu v průběhu července vždy ve středu od 20.00 hodin na téže stanici. (Konkrétně jde o termíny 1.7., 8.7. a 15.7. 2009.) Slavnostní koncert v Rudolfinu, který se konal pod záštitou primátora hl. m. Prahy, vysílali také v zahraničí partnerské rozhlasové stanice – členové Evropské vysílací unie. Koncert byl také přenášen audio-vizuálně na internetu. Naleznete jej na webových stránkách Českého rozhlasu (www.rozhlas.cz/au­dio/vysilani). Záznam pořizovala TV Prima.

44. ročník Mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků Concertino Praga 2010 je vyhlášen pro obory klavír, housle, violoncello a klasická kytara. Přihlášky je možné zasílat do 18. 9. 2009.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).