Hlavní navigace

KONCERTNÍ TURNÉ VÍTĚZŮ CONCERTINO PRAGA 2010

[Tisková zpráva] V neděli 20. června 2010 začíná koncertní turné vítězů 44. ročníku Mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků Concertino Praga 2010. Jedná se o soutěž, kterou již tradičně pořádá Český rozhlas pod záštitou ministra kultury České republiky a ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Concertino Praga je členem Evropské unie hudebních soutěží pro mládež (EMCY).

Sdílet

Z nahrávek zaslaných z celkem osmi zemí světa (Kanada, Irsko, Chorvatsko, Rakousko, Bělorusko, Rusko, Bulharsko a Česká republika) vybírali porotci v únoru tohoto roku nejlepší interprety v oborech klavír, housle, violoncello a klasická kytara. V souladu s pravidly soutěže byly nahrávky posuzovány anonymně, teprve po udělení cen získala porota jmenné seznamy interpretů. Předsedou poroty byl Frank Reich (Německo), jejími členy pak Marián Lapšanský (Slovensko), Raphael Wallfish (Velká Británie), Čeněk Pavlík (Česká republika), Pavel Steidl (Česká republika) a zástupci Evropské vysílací unie (EBU) Alina Velea (Rumunsko) a Marco Mauceri (Itálie). Na zasedání dohlížel také zástupce EBU a ředitel Euroradia Classic Pierre-Yves Tribolet.

Turné začíná Koncertem vítězů, který je připraven právě na neděli 20.6. a bude se konat ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Zbylé čtyři koncerty se již tradičně uskuteční v rámci Jihočeského festivalu, který je o dva roky mladší než samotná soutěž Concertino Praga a je její neodmyslitelnou součástí. Letos tedy půjde o jeho 42. ročník.

V pondělí 21. 6. vítězové vystoupí od 17.00 hodin v Maškarním sále na zámku v Českém Krumlově, hned o den později, v úterý 22. 6., od 17.00 hodin ve Vokově sále zámku Bechyně. Ve čtvrtek 24. 6. bude nejúspěšnější mladé hudebníky letošního ročníku od 17.00 hodin hostit Městské divadlo Josefa Kajetána Tyla v Třeboni a Jihočeský festival bude završen hned následujícího dne, v pátek 25. 6., a to koncertem v Rytířském sále zámku v Jindřichově Hradci, který začíná v 19.00 hodin.

Slavnostní vystoupení v Rudolfinu a závěrečný koncert v Jindřichově Hradci budou vysílány přímým přenosem na stanici Český rozhlas 3 – Vltava. Ostatní koncerty se odvysílají ze záznamu v průběhu července vždy v neděli od 16.30 hodin na téže stanici. (Konkrétně jde o termíny 11. 7., 18. 7. a 25. 7. 2010). Slavnostní koncert v Rudolfinu, který se koná pod záštitou primátora hl. m. Prahy, budou navíc vysílat v zahraničí partnerské rozhlasové stanice – členové Evropské vysílací (Estonsko, Finsko, Lotyšsko, Nizozemí, Portugalsko,

Rakousko, Slovinsko a Švédsko). Koncert bude také přenášen audio-vizuálně na internetu. Naleznete jej na stránkách concertino.roz­hlas.cz

45. ročník Mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků Concertino Praga 2011 je vyhlášen pro obory flétna, hoboj, klarinet, fagot a trubka. Přihlášky je možné zasílat do 24. 9. 2010.

Podrobnější informace, programy jednotlivých koncertů, profily účinkujících či kontakty na předprodejní místa naleznete na stránkách concertino.roz­hlas.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).