Přestože v roce 2008 pozemský příjem (přes anténu) dominoval, jeho podíl oproti předchozím letům poklesl ve prospěch satelitního a kabelového TV vysílání a moderní IPTV. Více o výhodách jednotlivých způsobů informuje webová stránka www.digitalne.tv nebo bezplatná infolinka 800 90 60 30.
Každý ze způsobů příjmu televizního signálu má svá pro a proti. Pro sledování zemské digitální televize (DVB-T) stačí zakoupit digitální přijímač, a to buď set-top-box nebo nový televizor s již zabudovaným digitálním tunerem. Za příjem digitálních programů se nic neplatí (vyjma koncesionářského poplatku, který se týká všech způsobů příjmu TV signálu) a přijímat jej proto může opravdu každý, kdo je v dosahu digitálního signálu. Ne všude je ale dostatečně kvalitní signál, bezproblémový příjem digitální televize závisí také na správně upravené anténě. Po dokončení procesu digitalizace TV vysílání by mělo být pokrytí České republiky digitálním televizním signálem minimálně stejné, jako bylo u analogového TV vysílání. Harmonogram vypínání jednotlivých analogových vysílačů po České republice je k dispozici na stránce www.digitalne.tv, poradí i bezplatná infolinka 800 90 60 30.
Obliba satelitu roste
Další z možností je příjem televizního signálu přes satelit (DVB-S), v roce 2008 tak televizní signál přijímalo 24 % domácností. Mezi hlavní výhody satelitního příjmu patří prakticky stoprocentní pokrytí signálem na území České republiky a skutečnost, že je možno bezplatně přijímat mnohem širší programovou nabídku, než ze zemského vysílání. Kromě toho je možno si další desítky atraktivních programů připlatit. „Další výhodou příjmu satelitní televize ze satelitu Astra je vyšší kvalita obrazu, což ocení majitelé televizorů s velkou obrazovkou,“ jmenuje další výhodu Jaromír Glisník, ředitel společnosti Skylink, největší satelitní platformy v ČR. V satelitním vysílání lze sledovat i HDTV, televizní vysílání ve vysokém rozlišení. Hlavní nevýhodou satelitního příjmu jsou oproti zemské televizi větší vstupní náklady. Satelitní televize se vypínání analogových televizních vysílačů nijak nedotkne.
Kabelová televize má širší nabídku
Na třetím místě v četnosti příjmu televizního signálu je kabelová televize (v roce 2008 činil podíl 21 % domácností). Největší výhodou kabelové televize je širší programová nabídka a také možnost využívat i další služby (internet, hlasové služby), musíte si za ni ale připlatit. „Mezi výhody patří i to, že nemusíte řešit problém s anténou či zapojením, stačí propojit televizor s kabelovou přípojkou, přičemž součástí služby je profesionální instalace v domácnosti a následná klientská podpora,“ říká Vladimíra Chlandová ze společnosti UPC Česká republika. I kabelová televize umožňuje přijímat programy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), či služby na vyžádání (video na objednávku) pokud je má poskytovatel služby ve své nabídce. Určitou nevýhodou kabelové televize je především fakt, že jde o placenou službu. Je také méně dostupná než zemské digitální vysílání nebo satelitní signál. V současné době je k dispozici cca 40 % domácností v ČR, zpravidla ve všech větších městech a obcích. Ani kabelové televize se vypínání analogových televizních vysílačů nijak nedotkne, přechod na kabelové digitální vysílání DVB-C je technologickým vylepšením a rozšířením dosavadního systému přenosu. Pro digitální příjem je nutné si zajistit set-top-box pro kabelovou televizi, nejlépe po domluvě s provozovatelem kabelové televize.
Moderní TV – přes internet
Čtvrtou možností, jak televizní signál přijímat, je internet. V roce 2008 tento způsob příjmu TV signálu využívaly 3 % diváků. Výhodou televize přes internet (IPTV) je možnost přijímat ji takřka všude, stačí pevná telefonní linka. IPTV navíc nabízí řadu služeb, které jiné typy digitálního vysílání poskytnout nemohou: domácí videotéku nebo specializované televizní programy zaměřené např. na jednotlivé kluby v české hokejové extralize. Prostřednictvím IPTV se také mohou dobře šířit televizní programy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Nevýhodou IPTV je fakt, že jde o placenou službu. Za příjem programů, a to i těch základních, platíte měsíční poplatek. Pokud se nacházíte příliš daleko od místní ústředny, odkud k vám po lince běží zvolené televizní programy, můžete se setkat s delší prodlevou při přepínání programů a také se k vám nemusí dostat televizní stanice ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV).
„Který ze čtyř způsobů příjmu televizního signálu si diváci vyberou, je v zásadě jen na nich. Ukončení analogového TV vysílání, ke kterému dochází, se přímo dotýká jen těch, kteří nyní přijímají zemské analogové TV vysílání, tzn. přes anténu,“ uzavřel Rostislav Starý. Více informací o přechodu na digitální TV vysílání je k dispozici na www.digitalne.tv a bezplatné infolince 800 90 60 30, která je v provozu v pracovní dny od 8 do 19 hodin.