Hlavní navigace

Koprodukční film ČT Odcházení v režii Václava Havla přichází do kin

[Tisková zpráva] Dagmar Havlová Veškrnová a Josef Abrhám v hlavních rolích Odcházení, režijním debutu Václava Havla. Komorní drama o ztrátě moci od čtvrtka 24. března v kinech. Jedním z koproducentů filmu je i Česká televize.

Sdílet

Konec člověka. Konec epochy. Konec lásky. Příběh filmu Odcházení je příběhem zlomového bodu v lidském životě. Dr. Vilém Rieger po dlouhá léta zastával funkci kancléře, nedávno však o ni přišel a zřejmě se s tím neumí vnitřně vyrovnat. I když se snaží nedat to najevo, v podstatě se mu zhroutil svět. Musí se vystěhovat z vládní vily, která se už za ta léta stala jeho domovem, a musí se účastnit nedůstojné procedury oddělování erárních věcí od věcí soukromých. Především ale musí prožít rozklad svého okolí, svého „dvora“, a uvědomit si, jak málo ho vlastně znal: z patolízalského tajemníka se vyklube zrádný had, z protivného byrokrata jediný věrný, starší dcera zvolna ustupuje od svého úmyslu otce ubytovat u sebe, mladší dcera, která se zdála být jen jakousi ozdobou rodiny, je naopak jediná, kdo hledá reálné východisko. Z vyšších míst přichází Riegerovi nabídka, že by ve vile mohl zůstat, kdyby veřejně podpořil svého cynického protivníka. Zároveň je vydírán – jeho nepřátelé získali jakési kompromitující dopisy, které jsou připraveni nabídnout bulvárním novinám. Zlomený Rieger nakonec zcela kapituluje: přijme potupné místo poradce svého někdejšího tajemníka-zrádce a ještě tento svůj krok racionálně zdůvodní.

Ve filmu, o němž se zaujatě diskutuje již před premiérou, nejde jen o odcházení jednoho politika z funkce, ale obecněji o sám fenomén změny: každou vteřinu něco přichází a něco nenávratně odchází, nevíme, odkud se všechno vynořuje a ještě méně, kam se to zanořuje.

Někdejší prezident republiky, spisovatel a filozof Václav Havel debutuje jako režisér filmovou verzí své úspěšné hry Odcházení. Plní si tak dávný sen a na vrcholu své složité umělecké i politické životní pouti se stává filmovým režisérem. „Divadelní hra je jakýsi polotovar, který autor nabídne divadlům a ta si s ním naloží po svém,“ říká a dodává: „Myslím, že autor to má pokorně snášet. Nesnese-li interpretaci někým jiným, má psát romány a ne divadelní hry. Poté, co mnohá desetiletí se mé hry takto hrají, pocítil jsem chuť konečně interpretovat sám sebe. A navíc filmem, což pro mne znamená určitou vnitřní satisfakci. Původně a vlastně celý život jsem chtěl být hlavně filmařem.“ Námět, scénář a režie Václav Havel, kamera Jan Malíř, hudba Michal Pavlíček, střih Jiří Brožek, kostýmní výtvarnice Zuzana Ježková, architekt Ondřej Nekvasil, zvuk Viktor Ekrt, Pavel Rejholec, pohybová spolupráce Jiří Kylián. Hvězdné obsazení Dagmar Havlová Veškrnová, Josef Abrhám, Vlasta Chramostová, Jaroslav Dušek, Barbora Seidlová, Tatiana Vilhelmová, Ivana Uhlířová, Eva Holubová, Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Stanislav Zindulka, Jan Budař a další. Producentem filmu je společnost BUC-FILM Jaroslava Boučka, dalšími koproducenty Česká televize, Michaela a Zdeněk Bakala, BONTONFILM, Centrum rozvoje Česká Skalice o.s. a RWE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).