Hlavní navigace

Kozí příběh poráží i Shreka

[Tisková zpráva] Nový koprodukční snímek České televize a první český celovečerní 3D animovaný film, který je zároveň i prvním ve východní Evropě, Kozí příběh: Pověsti staré Prahy režiséra Jana Tománka přilákal během premiérového víkendu (tedy od čtvrtka 16. do neděle 19. 10.) do kin 35 176 diváků.

Sdílet

Co do počtu diváků během premiérového víkendu se tak stal nejúspěšnějším českým animovaným filmem v novodobé historii. Do té doby nejúspěšnější český animovaný film Fimfárum II měl pro srovnání za první víkend 8 370 diváků.

První český celovečerní 3D animovaný film, který je zároveň i prvním ve východní Evropě, navíc skvěle obstál i v konkurenci známých hollywoodských 3D animovaných snímků. Podařilo se mu víkendovou návštěvností překonat dokonce i zámořské velikány studií Pixar či Dreamworks, jako jsou například filmy – Auta (20 193 diváků), Kung Fu Panda (21 814 diváků), Úžasňákovi (23 530 diváků), Madagaskar (18 366 diváků), Příšerky s.r.o. (16 255 diváků), nebo první díl legendárního Shreka a to více jak trojnásobně (10 500 diváků).

„Takový výsledek je velký úspěch, který dokazuje, že diváci mají o českou animaci zájem. Veleúspěšnou Kung Fu Pandu vidělo o prvním víkendu 21 000 diváků, nejnovější hit studia Pixar Wall-E s neporovnatelnými náklady na výrobu a reklamu vidělo v České republice o prvním víkendu srovnatelných 39 000 diváků,“ říká Aleš Danielis, ředitel distribuce společnosti Bontonfilm, která Kozí příběh: Pověsti staré Prahy do kin uvedla.

Komediální Kozí příběh: Pověsti staré Prahy, natočený v koprodukci Art And Animation studio – Jan Tománek, Česká televize, Visions In Technology – Petr Vít, D production – Dana Procházková, vypráví o přátelství mezi vesnickým mládencem Kubou, který přijíždí za živobytím do středověké Prahy, a jeho neustále žvanící Kozou. Zvrat nastává, když se Kuba zamiluje do Máci – pražské, života znalé holky. Koza žárlí a běsní… Ze stavby Karlova mostu se Kuba dostane jako řezbář až k mistru Hanušovi, kde Máca posluhuje. Vtipně vyprávěná linie lásky a přátelství mezi člověkem a zvířetem se prolíná s tajemným příběhem chudého studenta Matěje z Faustova domu. Vedle těchto hlavních a dramaticky nosných linií se v příběhu samozřejmě objevuje i množství epizodních postav a strašidel z celé řady dalších pověstí. Na jednotlivé legendy je nahlíženo s moderním nadhledem a humorem, ale jen do té míry, aby se z příběhu nevytratilo tajemno a genius loci středověké Prahy a jejích více či méně známých příběhů.

Autory scénáře jsou Jan Tománek a David Sláma. S producentem, režisérem, výtvarníkem a kameramanem Janem Tománkem spolupracovali Roman Kudláček (výtvarná realizace), Petr Kapeller (zvuk). Hudbu složil David Solař. Střih Alois Fišárek a J. Tománek. Výkonná produkce J. Tománek a Viktor Mayer.

Originální výtvarnou stylizaci, která navazuje na tradici české školy animovaného filmu, doplňuje nejmodernější technologie pro tvorbu 3D počítačově animovaných filmů a skvěle namluvené postavy, jimž propůjčili své hlasy Jiří Lábus (Koza), Matěj Hádek (Kuba), Mahulena Bočanová (Máca), Michal Dlouhý (Matěj), Petr Pelzer (Mistr Hanuš), Jan Přeučil (Purkmistr), Viktor Preiss (Konšel), Miroslav Táborský (Kněz Ignác), Karel Heřmánek (Ďábel / Předák), Petr Nárožný, Dalimil Klapka, Pavel Rímský (Žebráci).

První český CGI (Computer Generated Images) film vznikal od roku 2003. K výrobě byl použit špičkový program Maya, jenž využívali i tvůrci Pána prstenů, Shreka či Doby ledové. „K technické stránce jsme přistoupili maximálně poctivě. Výrazy postav jsme například upravovali až na základě jejich namluvených dialogů, ve filmu jsou desítky davových scén, kde jsou najednou stovky postav a hudbu do filmu nahrával 80členný živý orchestr,“ říká Jan Tománek.

Více informací: www.kozipribeh.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).