Hlavní navigace

Kozí příběh – Pověsti staré Prahy, nový koprodukční animovaný film ČT – v kinech od 16. října 2008

[Tisková zpráva] Staré pražské pověsti a legendy ožívají v rodinné komedii Kozí příběh – Pověsti staré Prahy režiséra Jana Tománka, v prvním českém celovečerním 3D animovaném filmu, který je zároveň i prvním ve východní Evropě.

Sdílet

Komediální příběh, natočený v koprodukci Art And Animation studio – Jan Tománek, Česká televize, Visions In Technology – Petr Vít, D production – Dana Procházková, vypráví o přátelství mezi vesnickým mládencem Kubou, který přijíždí za živobytím do středověké Prahy, a jeho neustále žvanící Kozou. Zvrat nastává, když se Kuba zamiluje do Máci – pražské, života znalé holky. Koza žárlí, běsní a začíná Mácu nenávidět. Ze stavby Karlova mostu se Kuba dostane jako řezbář až k mistru Hanušovi, kde Máca posluhuje. Vtipně vyprávěná linie lásky a přátelství mezi člověkem a zvířetem se prolíná s tajemným příběhem chudého studenta Matěje z Faustova domu. Lačnost po penězích a upsání duše ďáblu tvoří kontrast proti lásce a přátelství. Vedle těchto hlavních a dramaticky nosných linií se v příběhu samozřejmě objevuje i množství epizodních postav a strašidel z celé řady dalších pověstí. Na jednotlivé legendy je nahlíženo s moderním nadhledem a humorem, ale jen do té míry, aby se z příběhu nevytratilo tajemno a genius loci středověké Prahy a jejích více či méně známých příběhů.

Autory scénáře jsou Jan Tománek a David Sláma. S producentem, režisérem, výtvarníkem a kameramanem Janem Tománkem spolupracovali Roman Kudláček (výtvarná realizace), Petr Kapeller (zvuk). Hudbu složil David Solař. Střih Alois Fišárek a J. Tománek. Výkonná produkce J. Tománek a Viktor Mayer.

Originální výtvarnou stylizaci, která navazuje na tradici české školy animovaného filmu, doplňuje nejmodernější technologie pro tvorbu 3D počítačově animovaných filmů a skvěle namluvené postavy, jimž propůjčili své hlasy Jiří Lábus (Koza), Matěj Hádek (Kuba), Mahulena Bočanová (Máca), Michal Dlouhý (Matěj), Petr Pelzer (Mistr hanuš), Jan Přeučil (Purkmistr), Viktor Preiss (Konšel), Miroslav Táborský (Kněz Ignác), Karel Heřmánek (Ďábel / Předák), Petr Nárožný, Dalimil Klapka, Pavel Rímský (Žebráci).

První český CGI (Computer Generated Images) film vznikal od roku 2003. K výrobě byl použit špičkový program Maya, jenž využívali i tvůrci Pána prstenů, Shreka či Doby ledové. „K technické stránce jsme přistoupili maximálně poctivě. Výrazy postav jsme například upravovali až na základě jejich namluvených dialogů, ve filmu jsou desítky davových scén, kde jsou najednou stovky postav a hudbu do filmu nahrával 80členný živý orchestr,“ říká Jan Tománek.

Více informací: www.kozipribeh.cz