Hlavní navigace

Krize nahrává v IT konzultantům se znalostí technologií i byznysu

[Tisková zpráva] Praha, 25. 8. 2010 – Od nového roku zaznamenaly portály Jobs.cz a Prace.cz vyšší počet inzerovaných pozic v IT o 70%. Tento stav je ale způsoben růstem celého trhu práce, protože celkový počet inzerovaných volných míst vzrostl také o 70%.

Sdílet

„V současné chvíli firmy inzerují na našich portálech 2065 pozic v IT s místem pracoviště v ČR. Zvýšená míra poptávky je zejména po programátorech (17% volných míst v IT), IT analyticích (11%) a IT konzultantech (10,5%)“ komentuje aktuální vývoj zájmu po IT pozicích Ondřej Mysliveček, analytik portálů Jobs.cz a Prace.cz.

V důsledku krize došlo ke snížení přeplácení IT odborníků a změně v poptávce firem po IT pozicích. „Na platech v segmentu informačních technologií se v minulém roce projevil vliv úpadku ekonomiky, které v předchozích letech stoupaly u některých pozic o desítky procent ročně. Změnou prošlo i nastavení odměňování. V současné době je plat IT specialistů mnohem více navázán na výkon tak, aby plnil zejména motivační roli," informuje nás odborník. „Obměnou prošla také poptávka firem, které se zajímají zejména o konzultanty se znalostí technologií i byznysu, jednostranně zaměření odborníci mohou mít potíže s uplatněním,“ dodává Mysliveček.

Žebříček nejpoptávanějších IT pozic

 1. Programátor
 2. IT analytik
 3. IT konzultant
 4. Správce operačních systémů a sítí
 5. Správce aplikačního SW
 6. Databázový specialista
 7. SW architekt
 8. Project manager
 9. Support IS
 10. Tester
 11. Account manager
 12. Vedoucí vývoje/Team Leader
 13. Pracovník help desku
 14. IT ředitel/manager
 15. Technik HW
 16. Specialista ERP
 17. IT Security Specialist
 18. Project Administrator
 19. Architekt HW systémů

(podle statistik generovaných v náborovém sytému LMC G2)

Na jednu z vystavených nejžádanějších IT pozic se v průměru hlásí 90 uchazečů. „Aby se šance zájemců o nejžádanější IT obory zvýšily, musejí ovládat alespoň 3 technologie – PHP programovací jazyk, ovládání databáze a HTML, u Windows stačí znalost dvou aplikací C++ nebo JAVA,“ upřesňuje náborová kritéria Milan Hradil, vedoucí programátorů společnosti LMC.

Zajímavé je ovšem srovnání očekávání výše platu uchazečů o některé pozice s nabídkou platů od firem. Například v Praze na pozici IT analytik zájemci průměrně očekávají plat o výši 35 185 Kč, kdežto firmy v průměru nabízejí 45 478 Kč, na pozici Správce operačních systémů a sítí uchazeči průměrně počítají s 26 513 Kč, ale firmy jsou ochotny nabídnout také o více než 10 000 Kč, konkrétně v průměru 36 845 Kč.

Zdroj: Průzkum platů na Jobs.cz a Prace.cz.

O společnosti LMC
LMC s.r.o. je již 14 let nejvýznamnější operátor na českém elektronickém trhu práce a jedna z předních evropských e-recruitmentových společností. Provozuje službu www.jobs.cz určenou pro elitní pozice na domácím pracovním trhu a největší pracovní portál na českém internetu www.prace.cz. Na Slovensku operátor provozuje pracovní portál www.topjobs.sk. LMC v současné době registruje zhruba 8 500 firemních zákazníků z ČR i zahraničí. LMC poskytuje řešení na správu náborového procesu – LMC G2.