Hlavní navigace

Krotitelé dluhů na obrazovkách České televize

[Tisková zpráva] Od ledna příštího roku uvede Česká televize na programu ČT1 nový pořad s názvem Krotitelé dluhů. Poprvé ho diváci uvidí 6. ledna 2009 a od té doby vždy v úterý večer od 21:40 hodin. Tvůrci pořadu se inspirovali rostoucím zadlužováním českých domácností a stoupajícím počtem lidí, kteří se dostávají do dluhových pastí a spirál. Pořad připravuje Televizní studio Brno ČT ve spolupráci se studiem FRAME100r.

Sdílet

Tvůrci k tomuto navýsost serióznímu tématu přistoupili s nadhledem. Připouštějí sice, že chtějí posílit finanční gramotnost občanů, jsou ale odhodláni ekonomické a právní rady sdělovat poutavým způsobem. „Peníze jsou abstraktní a pro obrazové médium neuchopitelné. Podstata pořadu proto musí být jinde než v číslech, tabulkách a grafech,“ říká producent Vojtěch Frič. „Proto jsme vyvinuli formát, který kombinuje klasickou publicistiku, docusoap s prvky reality show. V Krotitelích dluhů vystupují reální poradci, reální lidé a tudíž opravdové příběhy.“

Aby se autoři pořadu vyhnuli neosobnímu tónu a nezahltili pozornost diváků přívalem nestravitelných informací, sledují osudy lidí, kteří se dostali do finanční tísně. Potíže aktéra příběhu pak přímo před kamerou řeší tým finančních poradců. Divák může sledovat, jestli se expertům podaří zvrátit jeho neradostnou ekonomickou situaci. Některé díly končí happy-endem, jiné tragicky. Z každého si však divák může vzít ponaučení i pro své rodinné peníze.

Pořad se snaží dodržet pravidlo, že experti nemohou nikoho nutit, aby se řídil doporučeními. Proto další osudy dlužníků určuje především jejich osobní disciplína a vůle čelit potížím.

Témata jednotlivých dílů se týkají nejen dluhů a exekucí, ale i potíží v podnikání, chronických deficitů domácího rozpočtu či závislosti na nákupech. Diváci se dozví, jak mají komunikovat s věřiteli či exekutory, naučí se sestavovat splátkový kalendář a zjistí, co je může potkat, když je přátelé či příbuzní přesvědčí, aby jim ručili za půjčku.

Přestože chce pořad lidem ve finanční tísni sdělit, aby neházeli flintu do žita, protože se dá vyřešit i zdánlivě bezvýchodná situace, vztyčený prst je cítit za každým dílem. Aktéři pořadu rozhodně nemají na růžích ustláno a jejich vyprávění nejspíš diváky přiměje k tomu, aby své problémy začali včas řešit. „Po schválení prvních třech dílů jsem dostal tak hrozný strach z utrácení peněz, že jsem téměř nedokázal vstoupit do obchodu,“ přiznává Jan Souček, šéfdramaturg brněnského televizního studia. „Před vánočními svátky to není ideální stav mysli. Rodina mi letošní nadílku bude nejspíš ještě dlouho vyčítat.“

V lednu budou finanční poradci například zachraňovat mladý manželský pár, který kvůli banálnímu pochybení nesplnil podmínky banky a málem přišel o byt. Partneři, kteří uvažují o svatbě, by se měli podívat na příběh ženy, která po rozvodu splácí za svého bývalého manžela podnikatelské úvěry. A tragikomický nádech bude mít historka o bezdomovci, který chce umořit svůj dluh u Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Na snímku Krotitelé, kteří budou pořadem provázet: Zdeněk Šimek, Jana Nedomová a David Kučera.

Pořad Krotitelé dluhů uvede Česká televize Brno poprvé 6. ledna ve 21:40 hodin na ČT1.

Stopáž pořadu: 26 min
Repríza vždy v pondělí v 5:00 na ČT2.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).