Hlavní navigace

Kuky se vrací, rodinný dobrodružný film J. Svěráka v koprodukci ČT v kinech od 20.5.

[Tisková zpráva] Kuky se vrací, nový film scenáristy a režiséra Jana Svěráka. Dobrodružný i poetický rodinný příběh, vyprávěný prostřednictvím netradiční kombinace loutek a živých herců, v němž hlavní role hrají hrdinové ze světa dětské představivosti.

Sdílet

Loutkám propůjčili hlasy Oldřich Kaiser, Jiří Macháček, Jiří Lábus, Petr Čtvrtníček, Pavel Liška, Ondřej Vetchý, Miroslav Táborský, Zdeněk Svěrák a Ondřej Svěrák. Ve filmu hrají také živí herci – vedle malého Ondřeje Svěráka i Kristýna Nováková-Fuitová, Filip Čapka a Oldřich Kaiser.

Šestiletý Ondra trpí astmatem a tak ze „zdravotních důvodů“ musí pryč i jeho oblíbená hračka – růžový medvídek Kuky. Když maminka vyhodí Kukyho do popelnice, začne pracovat Ondrova fantazie, v níž prožívá Kukyho dobrodružství v neznámém přírodním světě. Seznámí se tam se starým dobráckým bručounem kapitánem von Hergotem, přísným ale spravedlivým lesním šéfem a dalšími originálními lesními figurkami. Stává se kapitánovým spojencem proti narušitelům poklidné lesní říše, igelitovým gaunerům ze skládky. Ti začínají nestoudně diktovat, co do lesa patří a co ne, chtěji von Hergota sesadit a zbavit se Kukyho a tak plyšák prožívá akční a napínavé dobrodružství.

Kuky se vrací je v české kinematografii jedinečným snímkem nejen pro své zaměření na dětského i dospělého diváka, ale i pro netradiční a moderní propojení hraného a animovaného příběhu, plného akčních scén a vtipných dialogů. Jedinečné bylo svým způsobem i natáčení. Jan Svěrák pracoval s loutkami v živé přírodě, a tím je zapojil do hry. To ale vylučovalo běžný způsob animace po jednotlivých oknech. „Dlouho jsem toužil udělat film, v němž bych se mohl věnovat drobným detailům – hmyzu, světlu v listí, letícímu chmýří a vůbec mne zajímalo, co se na scéně odehrává, když herci odejdou,“ vysvětluje režisér Jan Svěrák impulzy k natočení filmu, jehož hlavními, ale nikoliv jedinými, hrdiny jsou loutky. „Napadlo mne tedy změnit měřítko a zasadit příběh přímo do mikrosvěta, jeho protagonisty udělat dostatečně malé, aby kořeny stromu byly dekorací, světlo v malinových listech dělalo atmosféru, chmýří bylo rekvizitou a veškerý hmyz přirozeným komparsem,“ dodává režisér. Scénář a režie Jan Svěrák, výtvarník Jakub Dvorský, kamera Vladimíra Smutný a Mark Blues, hudba Michal Novinski, střih Alois Fišárek, architekt Jan Vlasák, kostýmy Simona Rybáková, zvuk Jakub Čech, Juraj Mravec, Pavel Rejholec, producenti Jan Svěrák, Eric Abraham, koproducenti Česká televize a RWE. http://www.ku­kysevraci.cz/

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).