Kyberzločinci zneužívají japonskou katastrofu. Lákají na nebezpečné stránky

[Tisková zpráva] Internetoví podvodníci se snaží přiživit na zemětřesení, k němuž došlo minulý týden na severovýchodě Japonska. Na internet teď umisťují falešné odkazy, jež lákají na nové informace o události. Jak zjistila společnost ESET, odkazy ve skutečnosti vedou na nebezpečné stránky, které zpravidla obsahují malware. Stejně jako v minulosti i nyní uživatelé naletěli především prostřednictvím sociálních sítí.

Sdílet

Podvodníci útočí zejména na Facebook, kde se objevují odkazy typu „Šokující video z japonské katastrofy”. Pokud tento odkaz uživatel otevře, je přesměrován na stránku, která připomíná rozhraní YouTube. Uživatele přitom může zmást, že odkaz zahlédl na kamarádově profilu, a tak jej považuje za důvěryhodný. Právě tak se ovšem spam šíří – pokud chce uživatel domnělé video spustit a klikne na něj, odkaz se okamžitě objeví i na jeho zdi. Jestliže pak vyplní ještě dotazník, útočník o něm získá soukromé informace.

„Rizikem jsou i různé hry či aplikace provozované v rámci portálu Facebook. Jejich vedlejší činností může být získávání soukromých informací z profilu uživatele, se kterým je aplikace provázaná. Rovněž hrozí stažení viru, trojského koně nebo jiného nebezpečného malwaru,“ řekl Igor Hák, Technical Director společnosti ESET software.

Kvůli takzvanému „blackhat SEO“ (optimalizace stránek pro neetické či podvodné aktivity) jsou teď falešnými odkazy zaplaveny i internetové vyhledávače. Podobně jako v minulosti i nyní podvodníci využívají aktuálně zajímavého tématu, které lidé často vyhledávají. Podvodné stránky tak nyní obsahují klíčová slova jako „Japonsko“, „zemětřesení“, „vlna tsunami“ nebo „katastrofa“ a vyhledávače tak mohou při zadání těchto slov nebezpečné stránky ukazovat na předních místech. ESET doporučuje, aby uživatelé na internetu vyhledávali informace jen na důvěryhodných stránkách a pokud vidí podezřelou doménu, web vůbec nenavštěvovali.  

O společnosti ESET

Společnost ESET, která  byla založena v roce 1992, je světovým výrobcem bezpečnostního softwaru pro firemní klientelu a domácnosti a věnuje se celosvětovému boji proti vznikajícím počítačovým hrozbám. Je lídrem na trhu proaktivní detekce počítačových hrozeb. Díky technologii ThreatSense.Net® sbírá ESET data od dobrovolných uživatelů z celého světa, a tak okamžitě reaguje na nové hrozby. ESET NOD32 Antivirus drží rekord v počtu ocenění v testu VB100, který vydává vysoce respektovaná nezávislá testovací organizace Virus Bulletin. 

ESET sídlí v Bratislavě, pobočky má v Praze, v San Diegu, v Buenos Aires a v Singapuru. Výzkumná centra ESET pro analýzu malware jsou kromě Bratislavy, Prahy a San Diega i v Krakově, Montrealu a Moskvě. Zastoupení má firma ve více než 180 zemích světa.  

ESET patří podle žebříčku Deloitte Technology Fast 500 EMEA mezi nejrychleji rostoucí technologické společnosti v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky. Slovenský týdeník Trend ocenil v roce 2008, 2009 a 2010 ESET titulem „Firma roku“. Podle studie Best Employers in Slovakia 2009 byl ESET v minulém roce druhým nejlepším zaměstnavatelem roku v kategorii malých a středních podniků, a to především díky nadprůměrné motivaci zaměstnanců.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).