Hlavní navigace

Labyrintem lidských osudů v neděli večer na ČT1 a ČT2

[Tisková zpráva] V každé době bychom měli vědět, co je a co není normální. Dnes už neuvěřitelný příběh o životě a lásce v časech normalizace Sama v čase normálnosti uvede ČT1 v neděli 8. ledna od 20:00 hodin. Americký dokument Nálety na Německo, který ukazuje, že válka si s lidskými osudy zahrává, jak chce a mrhá životy lidí po tisících, odvysílá ČT2 v 20:30 hodin.

Sdílet

ČT1 a ČT HD | neděle 8. ledna | 20:00 | Sama v čase normálnosti | premiéra nového filmu ČT

Nela Boudová v hlavní roli Marty Sadílkové. Kamera Vladimír Holomek. Režie Viktor Polesný.

Vítězný text ze scenáristické soutěže, vypsané Centrem dramatické, divadelní a hudební tvorby v roce 2007 na téma „normalizace“, napsala Lucie Konášová a zavede diváky do roku 1977. Život vrchní nemocniční sestry Marty je vyčerpávajícím kolotočem těch nejúmornějších povinností. Nedávno ovdověla a žije sama se svým dospívajícím synem. Jako pravověrná komunistka si však na nic nestěžuje a věří, že bude lépe. Všechno kolem ní je přece normální, tak proč by právě ona měla ztrácet víru. Život naruby jí obrátí mladý přidrzlý údržbář Oskar (Daniel Bambas) s vlasy až po lopatky. Svými názory rozmetá její bezpečný a normální svět…

Dále hrají: Hana Igonda Ševčíková (Vlasta), Zdena Herfortová (Martina matka), Jan Kačer (primář), David Prachař (dr. Fencl), Pavel Nečas (dr. Jarolím), Andrej Lekeš (Martin v 10 letech) a další.

Scenáristka Lucie Konášová je autorkou řady úspěšných televizních děl, např. seriálů Dobrá čtvrť, Nemocnice na kraji města – nové osudy, filmů Operace Silver A, Vůně vanilky či pohádky Anděl Páně.

ČT2 | neděle 8. ledna | 20:30 | Nálety na Německo | premiéra

Americký dokument vypráví o tom, jak nacisté zahájili válku s představou, že mohou bombardovat kohokoli a kdykoli, ale že je nikdo bombardovat nebude. Pravý opak byl pravdou a během náletů na Německo zahynulo v letech 1939–1945 asi půl milionu lidí. K anglické odvetě za bombardování Londýna, Coventry a dalších měst se od roku 1942 připojila i americká 8. letecká armáda. Němci si možná teprve v tomto okamžiku vzpomněli na staré pořekadlo varující toho, kdo seje vítr, že sklidí bouři.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).