Hlavní navigace

Jedinečný Miloš Kopecký a legendární Lakomec z Vinohrad – 10. 8. na ČT2

[Tisková zpráva] Zveme vás na skvělé divadelní představení jako stvořené pro prázdninový večer. Ve známé Moliérově komedii Lakomec exceluje Miloš Kopecký v titulní roli Harpagona a Jiřina Bohdalová jako Frosina. Unikátní televizní záznam slavné inscenace Divadla na Vinohradech uvede Dvojka ve středu 10. srpna od 20:50 hodin. Divadelní a televizní režie Jaroslav Dudek.

Sdílet

Česká televize vysílá i o prázdninách vždy ve středu večer oblíbený cyklus Zveme vás do divadla. Středeční večer 10. srpna 2011 nabídne na Dvojce od 20:50 hodin známou Moliérovou komedii Lakomec s Milošem Kopeckým v titulní roli Harpagona. Před čtyřiceti lety ji na jevišti Divadla na Vinohradech inscenoval vynikající režisér této pražské scény Jaroslav Dudek. Pod jeho režijním vedením také v roce 1972 vznikl i její televizní záznam.

Moliérův Lakomec bývá pro divadelníky často problém. Je tu jedna velká postava – lakomec Harpagon – a pak řada postav menších, jejichž prostřednictvím se velikost a zábavnost té hlavní buduje. Neplatí to ale pro režiséra Jaroslava Dudka. Jeho vinohradská inscenace z roku 1971 je v mnohém příkladem, jak nakládat s klasikou. Žádná násilná aktualizace, ale víra v autora a důsledné vyložení lidských vztahů, které v mnoha ohledech zůstávají po staletí stejné.

Měl k tomu samozřejmě skvělé herce: Jiřinu Bohdalovou (Frosina), Jaromíra Hanzlíka a Danielu Kolářovou (Kleantes a Eliška, Harpagonovy děti), Jaroslava Kepku a Stanislavu Bartošovou (Valér a Mariana, Anselmovy děti) Gustava Nezvala (kupec Anselm), Svatopluka Skládala (Šimon) a další. Svým postavám vtiskli život, který nešustí papírem ani po čtyřiceti letech. Jako by to byli naši současníci, a to přesto, že nosí Moliérovou dobou inspirované kostýmy.

A měl Miloše Kopeckého. Jeho Harpagon není jen komickým či nelidským staříkem, ale velkou postavou s až tragickými rysy, protože úchylka, kterou titulní postava hry trpí, je tak velká, že už není hodna jenom zesměšnění.

Miloš Kopecký (22. 8. 1922 – 16. 2. 1996) proslul především jako doktor Štrosmajer z Dietlovy Nemocnice na kraji města (1977), kterého vytvořil pod režijním vedením Jaroslava Dudka. Nebyla to samozřejmě hercova jediná role. O jeho profesním a osobním životě, o rodinných tradicích, které sahají až k dnešku, vypráví ve středu 10. 8. na ČT2 od 16:50 hodin pořad Miloš Kopecký (2003) z cyklu Potomci slavných. Reprízu dokumentu režiséra Václava Filipa vysílá Dvojka v neděli 14. 8. na ČT2 od 09:10 hodin.

Miloše Kopeckého na filmovém plátně si mohou diváci připomenout v kriminálním filmu režiséra Miroslava Cikána ve filmu Konec cesty (1959). Snímek uvede v cyklu V hlavní roli zločin ČT1 v neděli 14. 8. od 21:55 hodin.

Miloš Kopecký byl také hostem Milana Lasici a Júlia Satinského v legendárním slovenském zábavném pořadu Ktosi je za dverami (1980). Vidět jej mohou diváci Dvojky v úterý 16. 8. od 10:55 hodin.

www.ceskatele­vize.cz/program