Hlavní navigace

Legendární seriál Sanitka bude pokračovat!

[Tisková zpráva] Legendární seriál Sanitka, který se právě s velkým úspěchem a diváckým ohlasem opět vysílá na obrazovkách České televize, se v dohledné době dočká svého pokračování. Česká televize tak vyhoví přání řady diváků, kteří si o ně píší.

Sdílet

Autor původní Sanitky, scenárista a dramatik Jiří Hubač, dlouho odmítal poskytnout autorská práva k dalším dílům seriálu. Nakonec s podmínkou, že autorská práva převede pouze na svého syna Ivana, k dohodě došlo.

Vzhledem k tomu, že Česká televize má zájem, aby Sanitka zůstala na její obrazovce, dohodl se generální ředitel Jiří Janeček s Ivanem Hubačem, který zastává funkci šéfdramaturga Centra dramatické, divadelní a hudební tvorby, na několikaměsíčním neplaceném volnu, v němž by Ivan Hubač na dílech Sanitky pracoval.

„Sanitka II se bude odehrávat v současnosti a podkladem pro dramatické ztvárnění jsou z valné většiny skutečné případy z každodenní praxe pražské záchranné služby. S řadou postav z původní Sanitky se diváci setkají i v nových dílech, v nichž budou rozvíjeny jak jejich profesní tak privátní osudy," říká Ivan Hubač.

Jedenáctidílný seriál Sanitka (kamera Juraj Šajmovič, režie Jiří Adamec) s Jaromírem Hanzlíkem v hlavní roli MUDr. Vojtěcha Jandery se poprvé vysílal na prvním programu ČST, v neděli od 20:05, od 25. 11. 1984 do 20. 1. 1985.

Druhý seriál Jiřího Hubače (prvním byla Dobrá voda) patřil k tomu lepšímu, co se v osmdesátých letech v televizní seriálové tvorbě narodilo. Dlužno dodat, že při koncipování projektu scenáristovi „načerno“ pomáhal Jindřich Fairaizl, přední televizní dokumentarista, v té době ovšem na indexu. Jeho jméno se v titulcích objevilo až po listopadu 1989. Jedenáct dílů Sanitky bylo příjemnou a dramatickou podívanou, realizace si dala záležet a velmi vkusně a pravdivě nabídla divákům zásadní momenty vývoje pražské záchranné služby v období let 1956–1975. Podstatné byly také jevy, v té době tak trochu tabu, například téma emigrace. Režisér se doslova vyřádil v závěrečném dílu, kdy věrně a autenticky nabídl televizní ztvárnění letecké katastrofy. Do té doby nevídané scény, o které se zasloužili televizní rekvizitáři a maskéři. (z knihy J. Moce Seriály od A do Z, str. 207, Edice ČT)

Sanitka – od 10. 1. každou neděli na ČT1 od 10:55 – více informací: www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).