Hlavní navigace

Les mrtvých

[Tisková zpráva] Napínavý film z česko-slovenského pomezí roku 1919 Les mrtvých natočil v Centru dramatické tvorby Televizního studia Brno České televize režisér Jiří Svoboda. Film uvede ČT1 v neděli 18. října 2009 ve 20 hodin.

Sdílet

Drama mladé manželské dvojice se odehrává ve společensky a politicky pohnuté době mladé Československé republiky v roce 1919, kdy manžel Michal (Jan Dolanský) je rozhodnut využít dosud neurovnaných poválečných poměrů k obohacení, které mu má v jeho pošetilých představách získat obdiv a lásku zbožňované ženy Fantoši (Lívia Bielovič). Tento magický příběh s prvky hororu je vlastně také “filozofující thriller”, jenž vedle divácké atraktivnosti přináší navíc výrazné myšlenkové poselství o hrůzném dědictví první světové války, jehož výhonky zla jako by se mysticky přenášely do mysli lidí i v době míru. Vždycky, když se lámou dějiny, když končí velká světová krveprolití, jakoby se otevíral v touze po moci a bohatství prostor pro drobné i větší lidské běsy – zákeřnosti, zrady, loupeže, násilí, vraždy. Postavy filmu Les mrtvých jsou živoucí příklady, jak lze podlehnout lidským slabostem, ať už ze závisti, žárlivosti, vášně, nebo ve snaze získat lásku či bohatství nepoctivou cestou.

Les mrtvých byl pro lidi mnoha generací žijících v jeho okolí tajemným a málo bezpečným územím, rájem lapků a banditů, v době války i útočištěm dezertérů. Vyprávějí si o něm strašidelné historky, které jsou čas od času živeny neméně strašidelnou realitou. To však neodradí mladého statkáře Michala od úmyslu projet právě tímto lesem do blízkého městečka, aby zde uzavřel výhodný obchod. K předpokládanému úspěchu této poněkud podezřelé finanční transakce mu má dopomoci právě špatná pověst lesu mrtvých. Rafinovaný plán se mu však vymkne z ruky a jeho posedlost po majetku ho krutě potrestá. Les mrtvých nezůstane své pověsti nic dlužen.

Film vznikl na motivy povídky rumunského autora Gib Mihaesca. Štáb natáčel v roce 2008 v okolí Brna, Tišnova, ve Křtinách, ale také v jižních Čechách ve Slavonicích a na dalších místech.

Hrají: Jan Dolanský, Lívia Bielovič, Dušan Lenci, Emil Horváth ml., Jiří Pecha, Petr Halberstadt, Matěj Hádek a další

Scénář: Alois Ditrich
Režie a režijní úprava scénáře: Jiří Svoboda
Kamera: Ivo Popek Dramaturg: Josef Souchop
Produkce: Petr Pinkas
Vyrobila: Česká televize, Televizní studio Brno, Centrum dramatické tvorby
Stopáž: 82 minut