Hlavní navigace

Letní škola data miningu SPSS s lektory ČVUT

[Tisková zpráva] Specialisté na data mining předají účastníkům své know-how

Sdílet

Praha, 25. srpna 2009 – Společnost SPSS CR, výhradní dodavatel Predictive Analytics Software pro Českou a Slovenskou republiku, poskytovatel analytických služeb a školení v oblasti data miningu, statistiky a marketingového výzkumu pořádá letní školu data miningu, která proběhne ve dnech 7. – 11. září 2009. Novinkou výuky letošního třetího ročníku je účast lektorů z Katedry teoretické informatiky, Fakulty informačních technologií ČVUT. Ti seznámí účastníky kurzu s poznatky výzkumu dataminingových algoritmů ve skupině Výpočetní inteligence (CIG ČVUT). Kurz je současně příslibem spolupráce SPSS CR a ČVUT.

Data mining je analytická metodologie získávání (dolování, vytěžování) skrytých a užitečných informací z databází a souborů pro účely prediktivních analýz a rozhodování. Používá se jak v komerční sféře (například v marketingu při rozhodování, které klienty oslovit dopisem s nabídkou produktu), tak ve vědeckém výzkumu (například při analýze genetické informace), ale i v jiných oblastech (například při monitorování aktivit na internetu s cílem odhalit činnost potenciálních škůdců a teroristů).

„Význam data miningu neustále stoupá, proto připravujeme na nově vzniklé Fakultě informačních technologií ČVUT magisterský obor Znalostní inženýrství. Tento obor bude studenty systematicky připravovat po teoretické i praktické stránce mimo jiné i na povolání v oblasti data miningu. K tomu přispěje významnou měrou právě intenzivní spolupráce s SPSS CR,“ říká Ing. Pavel Kordík, PhD, z Katedry teoretické informatiky ČVUT.

Lektoři SPSS CR ze zkušenosti předpokládají největší zájem o demonstrování konkrétních příkladů firemního data miningu s využitím softwaru PASW Modeler (dříve pod jménem Clementine). Doc. RNDr. Jan Řehák, ředitel SPSS CR, dodává: „Účast specialistů z Katedry teoretické informatiky obohatí naši letní školu o nejnovější přínosy teoretických prací, tím poskytneme účastníkům kromě dnešních praktických znalostí i pohled do budoucnosti oboru.“

O společnosti SPSS CR
SPSS CR, spol. s r.o., je výhradním dodavatelem softwaru SPSS a poskytovatelem analytických a statistických služeb v České i Slovenské republice. Společnost je součástí mezinárodní sítě SPSS Inc., která působí ve více než 60 pobočkách na celém světě. Společnost SPSS CR byla založena v roce 1998 a poskytuje široké portfolio programů PASW zaměřených na statistické analýzy, business intelligence, data mining, na analýzy v marketingu, sběr údajů a prezentaci výsledků. Centrum výuky poskytuje školení v oblasti statistiky. Více informací naleznete na www.spss.cz.

O softwaru PASW
Predictive Analytics Software (PASW) je souborem nástrojů, které vyvíjí SPSS Inc. Používá se v komerčních, státních i akademických organizacích na celém světě. Pomáhá řídit obchodní aktivity a podporuje efektivní rozhodnutí, která snižují marketingové náklady, posilují loajalitu klientů, zvyšují možnosti cross-/up-sellingu nebo přispívají k odhalení podvodných aktivit v chování zákazníků. Používá se také v procesech odhalování podvodů a trestných činů i při prevenci v těchto oblastech.

O data miningu
Data mining představuje proces přebírání, přípravu a vyhodnocování dat za účelem tvorby predikčních modelů pro rozhodovací procesy. Metody data miningu lze využít pro optimalizaci marketingových kampaní, optimalizaci nabídky (cross-/up-selling), odhady loajality a predikce odchodu zákazníků, odhadování rizik a vyhledávání případů podezřelých z podvodů a porušování zákonů. Pomocí data miningu předvídáme chování analyzovaných subjektů. Data mining se používá v marketingových a obchodních postupech, v politických a předvolebních kampaních a odhadech (mikrotargeting), v boji proti kriminalitě a terorismu. Využil ho i Barack Obama při své prezidentské kampani při hledání nerozhodných voličů a sponzorů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).