Hlavní navigace

Léto s Dvojkou

[Tisková zpráva] Prázdninová služba veřejnosti na ČT2 – odlehčená forma poznávání, putování všemi směry i časy, hodnotná kultura, debaty s významnými osobnostmi: v pondělí historický dokument a tradiční Americké nezávislé léto; v úterý filmový klub; příroda a divadlo ve středu; společenský dokument ve čtvrtek; Zázračná planeta v pátek; romantický seriál a animovaný film v sobotu a v neděli zahraniční dokument a talk show. I na léto připravila Dvojka atraktivní premiéry („vlastivědné“ Pevnosti a Magické hory, historické a přírodovědné dokumenty, Třeštíkové Katku a dal.). Dominovat bude příroda, inteligentní humor (Divadlo Járy Cimrmana, Sklep, Lasica a Satinský, Jan Werich a dal.), silné filmové příběhy a animovaný film.

Sdílet

Prázdninové pondělky lákají nejen špičkovými historickými dokumenty ze zahraničí (od 18. 7. do 22. 8. od 20.00 např.: Apokalypsa – II. světová válka), ale i premiérovým cyklem Pevnosti, který od 4. 7. cestuje po památkách, připomínajících bohatou vojenskou historii českých zemí. Poté připomeneme po 21:00 archivní a přesto nesmrtelné Úsměvy např. Adiny Mandlové, Vladimíra Menšíka, Saši Rašilova, Zdeňka Podskalského a dalších. Pondělní prime time uzavřou po 22:00 v rámci Filmového klubu snímky v původním znění s titulky z cyklu Americké nezávislé léto: Nezvaný host, Gambler, Věznice nebo Zelený drak.

V úterý jsou na 20:00 připraveny poutavé filmy – po dobrodružném Čingischánovi s Omarem Sharifem a dvoudílné melodramatické romanci Královna a kardinál čeká diváky od 26. 7. westernová série: Rio Bravo, Pod kopyty stád, Mackennovo zlato nebo Sedm set mil v sedle. Na hlavní film navazuje Inventra Febia. Premiérový cyklus Záhady duše s prof. Cyrilem Höschlem, který mimo jiné demytizuje psychiatrii jako obor (poslední díl 12. 7.), vystřídá v čase po 22 hodině cyklus dokumentů s kriminální tematikou Vražedná hodina.

V úterý přes den (5. 7. ve 12:40 a v 13:25 a každé další úterý vždy dva díly v 10:50 a 11:40) je připravena pravidelná denní dávka humoru Julia Satinského a Milana Lasicy v dnes již klasickém pořadu Ktosi je za dverami.

Každou prázdninovou středu otevře hlavní vysílací čas ve 20.00 přírodovědný dokument: např. Zachránci velryb, Jak zachránit kosatku Lunu, Ve smrtící pasti ponorek nebo Skandál kolem lodi Červeného kříže. Divadelním večerům, které navazují od 21:00, vévodí humor a dobrá nálada: v červenci s Járou Cimrmanem v hrách Lijavec, Akt, Afrika, v srpnu s tituly, v nichž září české divadelní hvězdy: Někdo to rád horor (Boris Hybner), Lakomec (Miloš Kopecký, Jiřina Bohdalová), Když sbírala jsem rozmarýn (Boris Rösner), Blázinec v prvním poschodí (Bára Hrzánová, Martin Dejdar) a S tvojí dcerou ne (Antonín Procházka, Kateřina Hrachovcová–Herčíková).

Prázdninovou šňůru čtvrtečních původních dokumentů otevře 30. 6. ve 20:00 na Dvojce divácky nejúspěšnější distribuční dokument roku 2010 Katka Heleny Třeštíkové. Z dalších snímků připomeňme alespoň dokumentární filmy Auto*Mat, Když kámen promluví nebo Jak jsme změnili školu?. Na téma Jára Cimrman se diváci mohou těšit opět 7. 7., uvidí dokumentární snímky Ze hry do hry, Stopa vede do Liptákova a Jára Cimrman.

Páteční hlavní vysílací čas patří tradičně cyklu Zázračná planeta: nabídneme pětidílný Svět plazů a obojživelníků nebo dvoudílný dokument Proč se psi smějí a šimpanzi pláčou. Na jarní vysílací schéma navazují také dokumenty, věnované vědě a technice, i seriál Mistři animovaného filmu.

Prázdninový sobotní večer otevře ve 20:00 britský romantický seriál o zakázané lásce a ztrátě nevinnosti Návrat na Brideshead s Jeremy Ironsem v titulní roli. Následuje série celovečerních animovaných filmů – Slepičí úlet, Království koček, Trio z Belleville – která je jakousi pozvánkou na velký cyklus významných zahraničních animovaných filmů, připravených na Dvojce pro podzimní schéma. Sobota pozdě večer, tedy po 22:00, bude patřit opět humoru – od 9. 7. do 3. 9. v podání divadla Sklep.

V sobotu odpoledne, od 18. 6. vždy po 16:00, potěší své fanoušky v rámci Filmových návratů Alain Delon (V plném slunci, Rudé slunce, Spálené stodoly, Policajt, Ledová ňadra a Plyšový medvídek). Premiéry třináctidílného putování herečky Květy Fialové a geologa a spisovatele Václava Cílka za pamětí a tajemstvím našich kultovních Magické hory poběží po 18:00 hod.

Také skladba letních nedělních večerů navazuje na jarní vysílací schéma. V obvyklých 20:00 zahájí program velký zahraniční dokumentární film: např. Moskva, Dobytí měsíce, New York nebo Divoký západ. Své místo v programu Dvojky má i vytříbená talk show Marka Ebena Na plovárně s „letními“ hosty Ladislavem Smoljakem, Evou Jiřičnou nebo Thelmou Schoonmaker a dalšími. Pro nedělní podvečery nabídne televizní archiv devítidílný publicistický cyklus Co tomu říkáte, pane Werich?, v němž se v roce 1968 ptal Vladimír Škutina a odpovídal občan Jan Werich.

Dvoufázové změny vysílacího schématu druhého, na kulturu a vědu zaměřeného vysílacího okruhu České televize ČT2 (Dvojky), provedené na konci dubna a počátkem května 2011, splnily očekávání. Aniž by dramaturgie ustoupila od deklarovaných programových cílů, průměrná týdenní sledovanost se po změnách znatelně zvýšila a stabilizovala nad úrovní 3,5 % (v úterý a pátek kolem 4 %). Podzimní vysílací schéma proto čekají jen dílčí změny. Rozhodujícím kvantitativním měřítkem úspěšnosti Dvojky však zůstává zásah cílových diváckých skupin jednotlivých složek programu, prioritou je i nadále profesní a umělecká kvalita vysílaných pořadů a služba veřejnosti.