Hlavní navigace

Lidé vybírají novou vlajku České republiky

[Tisková zpráva] Představme si, že jsme v roce 1993 a lidé můžou navrhnout vlajku nově vznikající České republiky. Jak by vypadala? A podařilo by se najít takovou, která by vyhovovala všem? Tak přemýšleli autoři projektu „Nová česká vlajka“ (http://nova-vlajka.vlast.cz) a ochotně se ujali úkolu na tyto zajímavé otázky odpovědět. Lidé můžou přidávat své návrhy na internet a zároveň je ostatní hodnotí a komentují. Anketa by měla odhalit, jaká barevná kombinace a tvar by Čechům nejlépe vyhovoval na jejich vlajce.

Sdílet

Nápad je jednoduchý – co zkusit vymyslet novou vlajku pro Česko? Ne, neznamená to zavrhnout současnou. Je to hra. Má zkusit zjistit, jaká vlajka by se lidem nejvíce líbila, kdyby Česko nemělo vlastní a současnou nesmělo užívat. Dokázali by se Češi shodnout, nebo by se nepovedlo vítězný návrh vybrat?

„V roce 1993, kdy vznikalo samostatné Česko, neměli lidé možnost vybrat si a navrhnout svou vlajku. Tehdy nebyl internet a realizace takové velké ankety by byla problematická. Proto se můžeme vrátit o více než 18 let zpátky a zkusit to teď s internetem, schválně, co vznikne“, říká Petr Štěpán, iniciátor projektu.

Existuje tolik možností, jak by česká vlajka mohla vypadat. Vlajka může vycházet z národních barev, které jsou na trikoloře, nebo z barev erbů ze státního znaku či se může inspirovat tzv. zemskými barvami ještě z dob Rakouska-Uherska, anebo úplně jinými barvami! A vůbec – musí být obdélníkového tvaru? Některé státy mají zcela nezvyklé tvary, „okousaná“ nepálská působí dobře a je určitě unikátní. Možností je tolik. Přesto by vlajka měla splňovat jedno kritérium, neměla by mezi ostatními zapadnout.

„Češi a Slováci se před rozdělením Československa domluvili, že ani jeden z nadcházejících států nevezme za svou československou vlajku. Češi to porušili, trochu mě to mrzí, protože v očích některých teď vypadáme téměř jako zloději. A přišli jsme o tu ‚zábavu‘ hledání nové vlajky“, dodává Štěpán.

Prohlédnout již vzniklé vlajky ostatních si můžete na stránkách projektu http://nova-vlajka.vlast.cz/, přidávat své návrhy může každý. Stránky obsahují i rady a tipy k vytvoření vlastní vlajky. Hlasování je rozděleno na tři kola. V prvním se shromažďují všechny návrhy a probíhá hlasování. V druhém kole se vybere 10 nejlepších návrhů z předchozího hlasování a tři vítězné vstoupí do posledního kola. To rozhodne o nové vlajce

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).