Hlavní navigace

Lidská zranitelnost představuje rostoucí nebezpečí pro malé a střední podniky

[Tisková zpráva]

Sdílet

Lidská zranitelnost představuje rostoucí nebezpečí pro malé a střední podniky

Praha, 11. 8. 2004 – Průzkum 1240 podniků provedený Institute of Directors odhaluje 50ti procentní spoluvinu koncových uživatelů za škody způsobené virovými útoky!

Společnost McAfee, Inc. (kód na newyorské burze: MFE), dodavatel intrusion prevention řešení (prevenci proti nežádoucímu vniknutí), zveřejnila výsledky nové studie provedené mezi britskými malými a středními podniky (MSP). Odhalila, že lidský faktor představuje nejzranitelnější místo pro podnikové sítě. Průzkum, který byl proveden v 1240 britských podnicích společně s firmou McAfee a Institute of Directors odhalil, že představitelé poloviny z nich věří ve spoluvinu koncových uživatelů za škody, které podniky utrpěly následkem virových útoků. Dále vyplynulo, že samotná antivirová protekce již není pro ochranu MSP dostatečná.

57% podniků tvrdí, že utrpěly škody v důsledku virových útoků. 50% viny přisuzují zneužívání technologií svými zaměstnanci. Stahování aplikací nesouvisejících s prací, otevírání e-mailů a deaktivace bezpečnostního software byly respondenty označeny jako hlavní nebezpečí, která od pracovníků hrozí.

„Lidská zranitelnost zůstává i dnes, po letech vzdělávání a vysvětlování, hlavní příčinou útoků,“ říká k tomu Vladimír Brož, Territory Manager pro ČR a SR. „Podniky se až příliš často zaobírají látáním děr, aktualizováním antivirových programů a konfigurováním firewallů, aniž by při tom viděly nebezpečí, která představují jejich vlastní zaměstnanci.“

Podniky mohou mít ten nerobustnější a nejintegrovanější bezpečnostní systém na světě, ale jen jeden uživatel může být přesto odpovědný za to, že se do sítě dostane zlomyslný kód s potencionálně vážnými následky. Rychlost a metody s jakými jsou dnešní útoky vedeny mají za následek, že podniky potřebují proaktivní ochranu, která útoky zastaví dříve, než na ně koncový uživatel má čas zareagovat.

Další čísla z průzkumu:

75% podniků má zavedeny směrnice k prevenci proti stahování aplikací nesouvisejících s prací. Nejméně dvě třetiny z nich však jsou přesvědčeny, že zaměstnanci tyto směrnice porušují.

73% respondentů říká, že v důsledku stále sofistikovanějších útoků budou nuceni zavést víceúrovňové zabezpečení a centrální řízení ochrany svých sítí.

Méně než čtvrtina podniků zaujala proaktivní přístup k bezpečnosti přijetím řešení, která zabraňují průnikům do sítě dříve, než se z nich stane problém.

Virové útoky a ohrožení bezpečnosti

Průzkum odhalil, že viry jsou stále vnímány jako hlavní hrozba podnikům. 75% respondentů citovalo tyto útoky jako největší nebezpečí, které jejich firmám hrozí. Jako možná rizika byly rovněž označeny krádeže dat (8%) a útoky hackerů (7%).

56% podniků vnímá viry jako podstatnou hrozbu jejich sítím, zatímco 39% toto nebezpečí vidí jako mírné. Pouze 15% respondentů si myslí, že viry představují malou či žádnou hrozbu jejich organizacím.

Co se týče zkušeností s útoky, 61% podniků prohlásilo, že virové útoky a jiná porušování bezpečnosti mají stále dopad na jejich sítě, včetně nedostupnosti sítě, jejího zpomalení, či dokonce ztráty dat. Kromě nezodpovědnosti koncových uživatelů (50%), respondenti označili jako příčiny škod, které útoky způsobily zaostalé antivirové programy (45%) a špatnou bezpečnostní politiku (18%).

Stahování aplikací

88% respondentů souhlasí s tím, že stahování aplikací vystavuje síť nebezpečí, přičemž 75% tvrdí, že mají zavedenou nějakou politiku prevence proti stahování ilegálních aplikací. Navzdory tomu ale drtivá většina podniků věří, že jejich zaměstnanci stahují programy které se nevztahují k práci, včetně audio a video souborů (66%), multimediálního software (56%), aplikací instant messaging (52%) a peer-to-peer software (31%).

Průzkum byl proveden společně s firmou McAfee a Institute of Directors v 1240 britských podnicích mezi květnem a červencem 2004.

Informace o společnosti McAfee Inc.

Společnost McAfee Inc. se sídlem v Santa Clara v Kalifornii vytváří nejlepší řešení pro počítačovou bezpečnost v oboru, která chrání před vniknutími do sítí a chrání počítačové systémy před další generací kombinovaných útoků a hrozeb. K zákazníkům McAfee patří velké podniky, státní organizace i malé a středně velké firmy a spotřebitelé. Více informací o společnosti McAfee Inc. získáte na internetové adrese http://www.mca­fee.com/.

POZNÁMKA: Network Associates a McAfee jsou registrovanými ochrannými známkami společnosti McAfee Inc. a/nebo jejích dceřinných společností ve Spojených státech a/nebo dalších zemích. Červená barva ve spojitosti s bezpečností je charakteristickým rysem McAfee®. Všechny registrované a neregistrované ochranné známky zde uvedené jsou výlučným vlastnictvím svých náležitých majitelů.

2004 Networks Associates Technology, Inc. Všechna práva vyhrazena.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).