Hlavní navigace

LINKSYS OHLAŠUJE NOVÉ PRODUKTY PRO BEZDRÁTOVÉ SÍTĚ ZALOŽENÉ NA NÁVRHU SPECIFIKACE 802.11N

[Tisková zpráva] Londýn, Spojené království – 16. května 2006 — Linksys®, divize společnosti Cisco Systems, Inc., a známý vedoucí dodavatel hardwaru pro hlasovou, bezdrátovou a síťovou komunikaci určeného spotřebitelům, domácím kancelářím a malým podnikům, ohlásila bránu Wireless-N Gateway (WAG300N), širokopásmový směrovač Wireless-N Broadband Router (WRT300N) a adaptér pro notebooky Wireless-N Notebook Adapter (WPC300N). Jde o první produkty z řady Wireless-N dostupné od Linksysu, které budou postaveny podle návrhu specifikace 802.11n.

Sdílet

Zařízení WAG300N, WRT300N a WPC300N mají čtyřikrát větší dosah a dvanáctkrát větší propustnost než produkty Wireless-G*. Umožňují tak sestavit bezdrátové sítě s dostatečnou kapacitou pro současné surfování po webu, využívání několika videoproudů s vysokým rozlišením, poslech digitální hudby a telefonování po internetu.

„Nástup videa s vysokým rozlišením spolu s rostoucím využíváním VoIP, on-line her a dalších aplikací spotřebiteli vyžaduje takovou přenosovou kapacitu, která výrazně přesahuje možnosti sítí založených na specifikaci 802.11g,“ řekl Mike Wolf, hlavní analytik ABI Research. „Díky produktům založeným na návrhu specifikace IEEE 802.11n Linksys uživatelům umožňuje přeměnit jejich domácí sítě na platformy pro distribuci médií a prostřednictvím bezdrátové sítě získat přístup ke kvalitnímu obsahu kdekoli v domácnosti.“

„Aby dosáhla všech svých možností, bude podstatná část produktů pro domácnosti i podniky brzy závislá na kompatibilitě s Wireless-N,“ uvedl Malachy Moynihan, viceprezident Linksysu a generální manažer pro oblast domácích sítí. „Vzhledem k důležitosti této technologie jsme nové produkty ve spolupráci s mnoha dodavateli intenzivně testovali s cílem zajistit, aby co nejvyšší možný počet jejich zařízení při interakci s našimi produkty odpovídajícími specifikaci 802.11n pracoval naplno.“

Specifikace 802.11n by se měla stát novým standardem pro bezdrátové sítě a její návrh obsahuje mnoho vyžadovaných funkcí a vlastností, které pomohou zlepšit celkovou spokojenost uživatelů. Mezi tyto vlastnosti patří zlepšení rychlosti a dosahu bezdrátových sítí a hovorů ve smíšeném provozu a zpětná kompatibilita.

Zlepšení rychlosti a dosahu umožní současné využívání všech možností
Výrazného zlepšení rychlosti a dosahu v porovnání s 802.11g je dosaženo především díky technologii MIMO (Multiple Input, Multiple Output), kterou Linksys využíval už ve třech generacích své vysoce ceněné rodiny produktů SRX.

Podobně jako u SRX využívají produkty Linksys Wireless-N více rádií pro současný přenos dvou proudů dat přes více kanálů, což maximalizuje výkonnost sítě. Využití více prostorových proudů umožňuje, aby každý 20MHz kanál obsahoval více než jeden proud dat, což výrazně zvyšuje jeho kapacitu.

Návrh specifikace 802.11n také dovoluje produktům Linksys Wireless-N přenášet data přes dva dostupné kanály najednou, čímž se prakticky vytváří 40MHz kanál s dvojnásobnou kapacitou vhodnou pro aplikace, jako video s vysokým rozlišením, zvukové proudy, hraní on-line her a VoIP.

Provoz ve smíšeném režimu a zpětná kompatibilita Mezi další klíčové prvky návrhu specifikace 802.11n patří požadavek, aby produkty umožňovaly jak provoz ve smíšeném režimu, tak zpětnou kompatibilitu se specifikacemi 802.11g a 802.11b. Provoz ve smíšeném režimu určuje, že (na rozdíl od předchozích proprietárních síťových technologií) musí sítě 802.11n udržovat optimální rychlost při provozu se staršími (legacy) produkty. Zpětná kompatibilita zajišťuje, aby existující standardizované bezdrátové produkty byly v tomto prostředí schopny dosahovat nejvyšší výkon.

Bezpečnost
Stejně jako všechny ostatní současné směrovače Linksys mohou i směrovače WAG300N a WRT300N šifrovat bezdrátové přenosy dat pomocí silného šifrování WPA (Wi-Fi Protected Access) a zabezpečit tak ochranu dat a soukromí. Mohou sloužit jako síťový DHCP server, podporují vytváření sítí VPN a mají účinný SPI (Stateful Packet Inspection) firewall na ochranu proti průnikům a nejznámějším způsobům internetových útoků. Zapojení těchto bezpečnostních funkcí je snadné díky konfigurační utilitě Linksysu ovládané z prostředí webového prohlížeče.

Cena a dostupnost
WAG300N, WRT300N a WPC300N budou k dispozici v červnu tohoto roku. Maloobchodní ceny doporučené výrobcem činí 6 999,– Kč včetně DPH, 5 499,– Kč včetně DPH a 4 199,– Kč včetně DPH. Další produkty z řady Linksys Wireless-N, určené jak pro domácnosti, tak pro malé podniky, budou k dispozici ve druhé polovině roku 2006.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).