Hlavní navigace

Lištičky, nový koprodukční film České televize – v kinech od 17. září

[Tisková zpráva] Česko-slovensko-irský dramatický film Lištičky s motivem úniku před nevypovězenou minulostí, ale hlavně sesterské lásky a odpuštění, se odehrává v Dublinu. Českou distribuční premiéru bude mít 17. září. Scénář a režie Mira Fornay.

Sdílet

Snímek Lištičky vznikl v produkci Samson films Ltd. (IR), Cineart TV Prague (ČR), Miras, s.r.o. (SR) a koprodukci i/o post a České televize. Světová premiéra filmového debutu Miry Fornay Lištičky se uskutečnila na letošním 66. MFF v Benátkách. Snímek byl vybrán do soutěžní sekce debutů 24 International Film Critics´ Week (Settimana Internazionale della Critica – SIC), do níž je každoročně vybráno maximálně 7 filmových debutů z celého světa.

V hlavních rolích: Réka Derzsi (SR) – Alžběta, Rita Banczi (SR) – Tina, Aaron Monaghan (IR) – Steve, Jitka Josková (ČR) – Ducky, Jonathan Byrne (IR) – Travis, Christopher Simpson (UK) – Jeff, Nicholas Pinnock (UK) – Mike. Dále hrají Bredan McCormac (Irsko), Dana Pribulová (SR), Cathy Belton (Irsko), Petra Nesvačilová (ČR) a další. Se scenáristkou a režisérkou Mirou Fornay na filmu spolupracovali Tomáš Sysel (ČR) – kamera, Jan Vlček (ČR) – výprava, Jan Němec (ČR) – zvuk, Hedvika Hansalová (ČR) – střih, Tadeáš Věrčák (ČR), Aaron Goldberg (USA) – hudba. Film se natáčel na začátku září v Čechách (v okolí Prahy), v červenci a srpnu 2008 v Irsku (Dublin, Bray).

Au pair Alžběta (23) se zoufale snaží za každou cenu si najít chlapa a vytvořit si tak nový domov v Irsku. Její starší sestra Tina (27), zasnoubená s Irem Stevem (30), jí chce pomoci-cítí, že jí to dluží. Alžběta ale její pomoc kategoricky odmítá. Od začátku je mezi sestrami něco temného, nevyřčeného, co vytváří obrovské napětí. Jedinou možností, jak se dostat ven z tohoto bludného kruhu, je postavit se společné minulosti. Alžběta se rozhodne zůstat v Dublinu na vlastní pěst. Potkává tam podivnou punkerku Ducky (23), která jí pomůže udělat první krok do neznáma. Avšak s Ducky nepřichází jenom fyzická proměna Alžběty, ale vrací se i temná minulost. Jakkoli se obě sestry snaží vyhnout konfrontaci s tím, co bylo, jedině vzájemným odpuštěním se k sobě opět mohou přiblížit. Proč název Lištičky? „Není to magický nebo čistě metaforický prvek filmu. Lišky opravdu v Dublinu (stejně jako v jiných irských i anglických městech) žijí. Tím, jak se rozšiřovalo město, byly vytlačovány ze svého přírodního prostředí. Migrovaly za potravou. Lišky se postupně přibližovaly do měst, začaly tam žít, asimilovaly se, což tak trochu připomíná osudy našich hrdinů – nejen našich holek, ale i příběh Mika, Travise nebo Jeffa. Já jsem měla v Londýně své dvě lišky, které jsem obden krmila. A navíc, metafora Lištiček je skvělá – bylo zajímavé objevovat, jak se v extrémních situacích mohou stát lišky i z nás. Film Lištičky je proto také o liškách v nás, nejen v ženských postavách,“ říká režisérka Mira Fornay.

Více informací: www.listicky.cz, www.ceskatele­vize.cz/filmy