Jaký byl svět před Listopadem a jaký je po něm z pohledu herečky Marthy Issové, političky Kateřiny Konečné a muzikanta, který si říká Xindl X. V Centru publicistiky a dokumentu Televizního studia Ostrava natočili dramaturg Jakub Slomiany a režiséři Petra Všelichová, Petr Hajn a Ján Novák. Uvidíte 17. listopadu 2010 na ČT2 v 16:35 hodin.
Sedmnáctý listopad patří k nejvýznamnějším událostem v novodobé československé historii. Má zvláštní charisma generačního konfliktu na pozadí dějinného zvratu. Není snad zapotřebí důkladně připomínat události spjaté s tímto datem v roce 1939. Represe namířené proti vysokoškolákům, včetně rozsáhlého zatýkání, deportací a poprav, zůstávají důrazným mementem, pro všechny demokracie, které nejsou s to ubránit svobodný prostor pro vzdělávání a rozvoj své mladé generace. Ne nadarmo byly právě události 17. listopadu 1939 v Praze podnětem pro vyhlášení tohoto data Mezinárodním dnem studentstva.
Listopadové dění roku 1989 je součástí živé paměti tehdejší nejmladší generace. Potlačení pokojné demonstrace pořádané k 50. výročí studentských bouří vedlo k eskalaci rozsáhlých protestů proti československému socialistickému režimu, následně pak k pádu vlády a nastolení demokracie.
Dokument Listopad třikrát jinak přichází za třemi dnešními třicátníky s úvahou, která evokuje předlistopadovou dobu, již oni sami prožili jako malé děti, aby svůj osobnostní a profesní rozvoj absolvovali už v atmosféře demokracie. Ptáme se jich, jak se dívají na dobu nedávno minulou a zda si dokážou představit svou existenci v případě, že by jejich produktivní věk spadal do období socialismu. Klíčem k výběru hlavních postav dokumentu jsou profese, v nichž se tyto tři osobnosti etablovaly. Především proto, že jde o lidi známé ze světa šoubyznysu i politiky, tedy z oborů, které byly vždy hodně na očích v dobách minulých i dnes. Oslovili jsme tedy divadelní a filmovou herečku Kláru Issovou, komunistickou poslankyni Kateřinu Konečnou a pražského rappera s kytarou Ondřeje Ládka alias Xindla X.
Ono „třikrát jinak“ má ovšem ještě další dva rozměry. V každém ze tří příspěvků o úspěšných třicátnících vystupují také jejich profesní kolegové z dob předlistopadových. Každý v roli glosátora srovnávajícího podmínky pro vykonávání stejné činnosti v obou dobách. Těmito respondenty s bohatými životními zkušenostmi jsou někdejší televizní hlasatelka Kamila Moučková, politik Jan Ruml a písničkář Vlastimil Třešňák. Poslední argumentací pro trojku v názvu dokumentu je fakt, který si diváci uvědomí až při čtení titulků – tři dokumenty, které skládají trojitou mozaiku postojů i zkušeností, mají ve své filmografii tři věkově blízcí režiséři, spolupracovníci ostravského televizního studia: Petra Všelichová, Petr Hajn a Ján Novák.