Hlavní navigace

Live a Video Surghery 2007

[Tisková zpráva] V pátek 26. 1. 2007 a v sobotu 27. 1. 2007 proběhla v Ústřední vojenské nemocnici Praha pravidelná lékařská konference Live a Video Surgery 2007. Letošní, osmý ročník byl převratný v tom, že živé chirurgické výkony byly přenášeny za spolupráce sdružení CESNET a společnosti CNC nejen z operačních sálů oční kliniky ÚVN Praha, ale i z dalších tří pracovišť ve fakultních nemocnicích (Hradec Králové, Ostrava-Poruba a VFN Praha 2). Lékaři v kongresovém sále ÚVN Praha mohli práci kolegů sledovat ve vysoké kvalitě na plátně a oboustranně se sály komunikovat.

Sdílet

Hlavními tématy letošního ročníku akce byly novinky v chirurgii šedého zákalu, problematika sklivcové a sítnicové chirurgie a chirurgie refrakční. V rámci setkání byly názorně předvedeny téměř všechny dostupné formy refrakční chirurgie (řešení krátkozrakosi, dalekozrakosti) od laserových metod k metodám chirurgickým. Na programu setkání byly i záznamy zajímavých videosekvencí z operačních sálů od očních chirurgů z celé republiky.

Unikátní videokonferenci technicky zajistili odborníci akademického sdružení CESNET a společnosti CNC Praha, kterým patří velké poděkování za zdárný průběh celé akce. CESNET poskytl technologii pro spojení mnoha video stran, a tak umožnil živý přenos ze čtyř operačních sálů najednou do konferenční haly. Pro přenos byla použita infrastruktura výzkumné sítě CESNET2. Odborníci ze společnosti CNC Praha navrhli a zrealizovali na každém z pracovišť technické řešení videokonference a po dobu konference poskytovali technickou podporu. Použitá videokonferenční zařízení Polycom HDX umožňovala přenos v HDTV kvalitě. V takovém rozsahu se videokonference podobně náročná na kvalitu přenosu obrazu konala v České republice vůbec poprvé.