Hlavní navigace

LMC: průměrná nabídka platů v IT za loňský rok mírně vzrostla, požadavky uchazečů se naopak mírně snížily

[Tisková zpráva] Bez ohledu na region roste nabídka platů specialistů bezpečnosti, ERP a SW architektů. Snižují se nabídky pro architekty HW systémů a v podpoře IT. V některých regionech se nabízený plat zvýšil o více než 50 %.

Sdílet

Praha, 18. 11. 2010 – Analýza společnosti LMC, zaměřená na platy v IT sektoru, ukázala značné rozdíly v nabízených mzdách v jednotlivých regionech i profesích. Celkově se v ČR průměrná nabízená mzda mírně zvýšila. Požadavky uchazečů o práci jsou naopak nepatrně nižší než před rokem. 

Nabídka platů se v České republice nejvíce zvýšila v oblasti IT Security. V tomto sektoru vzrostla průměrná nabídka proti minulému roku o 32 %. Výrazný růst nabídky se projevil i u SW architektů (podle regionu mezi 13 % až 41 %), a u specialistů ERP (11 – 26%). Naopak nejvýraznější pokles se týká architektů HW systémů (na pouhých 79 %) a support IS (93 – 99 % loňské hodnoty).

Na straně uchazečů o práci se v průměru vyšší požadavky než loni objevily pouze u správců aplikačního SW: v porovnání s loňským rokem se zvýšily až o 18 %. Očekávání programátorů vzrostla až o 19 % a správci operačních systémů uvádějí až o 9% vyšší požadavky proti roku 2009. . Naopak u specialistů ERP průměrný požadavek mzdy dosahuje jen 79 – 84 % loňské hodnoty.

Tento vývoj odpovídá trendům, které na trhu práce sledujeme. V současné době je plat IT specialistů mnohem více navázán na výkon, tak aby plnil zejména motivační roli,“ říká Ondřej Mysliveček, analytik společnosti LMC. „Firmy se zajímají zejména o konzultanty se znalostí technologií i byznysu, jednostranně zaměření odborníci mohou mít potíže s uplatněním V příštím roce však očekáváme pokračující oživení náboru IT specialistů korespondující s oživením trhu, očekávaným větším množství zakázek a poptávky firem po IT službách."

V rámci jednotlivých regionů se nejvýraznější nárůst nabídky objevuje v oborech konzultace, analýza ve Středních Čechách (v porovnání s rokem 2009 se průměrná nabídka platu zvýšila na 154 %) a vývoj aplikací systémů v Praze a na Jižní Moravě (kde dosahuje 150 %, resp. 141 % loňské průměrné nabídky).

IT konzultace jsou však typická  oblast, kde značně záleží na konkrétním regionu. Nárůst ve Středních Čechách je ojedinělý, v Praze činí nárůst nabídky platu konzultanta přibližně 10 %, na Jižní Moravě se nabídka proti loňskému roku zvýšila jen o 4 %.

Jižní Morava je naopak regionem, kde nejvýrazněji vzrostla nabídla pro SW architekty – na 141 % loňské průměr­né hodnoty.

* Do srovnání  byly zařazeny jen takové pozice, pro které v daném regionu registruje portál Jobs.cz alespoň 200 nabídek práce.  

O společnosti LMC

LMC s.r.o. je již 14 let nejvýznamnější operátor na českém elektronickém trhu práce a jedna z předních evropských e-recruitmentových společností. Provozuje službu www.jobs.cz určenou pro elitní pozice na domácím pracovním trhu a největší pracovní portál na českém internetu www.prace.cz. V současné době registruje 8 500 firemních zákazníků z ČR i zahraničí. LMC poskytuje řešení na správu náborového procesu – LMC G2.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).