Hlavní navigace

Logica zajistí integritu datových systémů ESA pro pozorování Země

[Tisková zpráva] Logica bude řídit provozní integraci, ověřování a validaci (OIVV) datových systémů Evropské kosmické agentury (European Space Agency, ESA) pro pozorování Země. Outsourcing řízení velice složitého procesu testování a upgradu přinese organizaci ESA větší provozuschopnost a nižší náklady na správu. Logica jako hlavní dodavatel bude spolupracovat se společnostmi Elsag Datamat a Siemens jako subdodavateli. Kontrakt v celkové hodnotě 7,5 milionu eur poběží do 31.7. 2013.

Sdílet

ESA poskytuje údaje z pozorování Země rozsáhlé síti vědců a výzkumníků po celé Evropě. Význam dat z pozorování Země neustále roste, protože čím dál více mezinárodních a národních agentur objevuje široké možnosti jejich uplatnění. ESA kvůli zvýšenému zájmu o tyto informace v posledních letech rozšířila své kapacity a nyní provozuje více než 100 samostatných systémů pro sběr, zpracování a distribuci dat uživatelům. Vzhledem ke komplikovanosti celého systému potřebovala ESA dodavatele, který by byl schopen efektivně řídit, testovat a monitorovat aktualizace softwaru a nové aplikace před umístěním do živého prostředí, a tím by zajistil maximální provozuschopnost těchto kritických systémů.

Petr Polák, ředitel ředitel divize ETI společnosti Logica CEE, řekl: „Logica je schopná přenést do České republiky zkušenosti svých kolegů ze zemí EU získané na různých projektech týkající se především evropského družicového navigačního systému Galileo. To může mít zásadní význam pro podporu české vědy a výzkumu v oblasti vesmírných aktivit, možnosti přístupu České republiky k dalším projektům týkajících se Galilea a v neposlední řadě pro kandidaturu Prahy na umístění sídla Úřadu pro dohled nad družicovými navigačními systémy (GSA)."

Kontrakt na provozní integraci, ověřování a validaci (OIVV) dává společnosti Logica odpovědnost za to, aby všechny softwarové systémy používané organizací ESA a partnerskými centry příjmu a zpracování byly důkladně otestovány a ověřeny před zavedením do živého operačního prostředí. Činnost OIVV bude organizaci ESA vůbec poprvé dodávána jako plně outsourcovaná služba, jež se bude řídit robustní dohodou o úrovni služby. Systémy jsou provozovány v zařízení ESRIN ve Frascati poblíž Říma, které spravuje pozemní segment družicové sítě ESA a třetích stran pro pozorování Země, vede největší archiv údajů o životním prostředí v Evropě, koordinuje více než 20 pozemních stanic a zařízení pozemního segmentu po celé Evropě a spolupracuje s dalšími 20 operátory pozemních segmentů po celém světě.

Tento kontrakt staví na zkušenostech společnosti Logica s integrací a testováním komerčních informačních systémů v mnoha průmyslových odvětvích, zejména v oblasti integrace velkých pozemních segmentů satelitních sítí, například britského řídícího segmentu Skynet 5.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).