Hlavní navigace

Lucemburkové: 2. díl dokumentárního cyklu k 700. výročí panování slavné dynastie na českém trůně v neděli 24. 10. na ČT2

[Tisková zpráva] Česká televize připomíná v šestidílné dokumentární sérii Lucemburkové jedno z nejpozoruhodnějších období českých dějin. Hrdinou 2. dílu V otcových stopách, který vysílá ČT2 v neděli 24. října od 14:05, je římský císař a český král Karel IV., přezdívaný „Otec vlasti“, jenž také zvítězil před pěti lety v anketě České televize o „největšího Čecha“.

Sdílet

Vstup Karla IV. do vysoké politiky nebyl jednoduchý. Zpočátku sice postupoval ve šlépějích otce Jana Lucemburského, ale později se musel vymezit i vůči němu. Roku 1331 však teprve čtrnáctiletý Karel loajálně podporuje svého otce při jeho tažení v severní Itálii a zasahuje do mocenského sporu s bavorskými Wittelsbachy. Tažení je zpočátku úspěšné a Lucemburkové si podmaňují řadu italských měst včetně Pavie. Na Karla však nečekají jen úspěchy, ale i nástrahy a nebezpečí. Jen díky své zbožnosti unikne otravě, když odmítne snídani před ranní mší. Ambice Lucemburků v Itálii hodlá krotit nejen Ludvík Bavor, ale i francouzský dvůr a papežská kurie. Král Jan je volán do Avignonu k odpovědnosti. Karel zastupuje otce dva roky v královské kanceláři v Parmě, ale hodlá brzy opustit horkou italskou půdu. V polovině srpna 1333 se zdá Karlovi sen o prostopášném hraběti, jemuž anděl uťal za trest pohlavní úd. Karel se poté odvrací od světských radovánek k duchovním hodnotám a připravuje se na svou vladařskou roli.

Zanedlouho se Karel vrací do Čech, kde jako markrabě moravský spravuje z pověření otce zemi. Roku 1337 oslepne Jan Lucemburský ve Vratislavi na jedno oko a poté i on zamíří do Prahy. Podezřívavý otec zbavuje Karla dočasně vlivu na chod země, ale kariérnímu vzestupu syna už zabránit nedokáže. Když roku 1340 oslepne český král zcela, výměna na trůně je na pořadí dne. Doba Jana Lucemburského končí a panovník chce odejít důstojně jako skutečný rytíř. Roku 1346 umírá slepý český král hrdinskou smrtí u Kresčaku. Karel nyní míří nezadržitelně nahoru. Stává se českým králem a na hlavě se mu zaskví svatováclavská koruna. Po smrti Ludvíka Bavora a sňatku s Annou Falckou z rodu Wittelsbachů už nestojí nic v cestě ani jeho říšským ambicím. Vítězné vkročení do Cách, sídla králů a císařů Svaté říše římské a nástupců Karla Velikého, je v tuto chvíli na dosah.

Scénář Vladimír Mertlík, režie Antonín Vomáčka, kamera Božek Slavík. Pořad Lucemburkové připravilo Centrum dramatické, divadelní a hudební tvorby České televize ve spolupráci s Agency Prague Cherry. Repríza pořadu 29. 10. na ČT2 od 10:00 hod., www.ceskatele­vize/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).