Hlavní navigace

Lucemburkové: 5. díl dokumentárního cyklu k 700. výročí panování slavné dynastie na českém trůně v neděli 14. 11. na ČT2

[Tisková zpráva] Česká televize připomíná v šestidílné dokumentární sérii Lucemburkové jedno z nejpozoruhodnějších období českých dějin. V pátém dílu S bratry po boku, který uvede ČT2 v neděli 14. listopadu od 13:45 hodin, ustupuje král Václav IV. ve víru událostí do pozadí a pozici nejperspektivnějšího ze synů Karla IV. přebírá mladší Václavův bratr Zikmund Lucemburský.

Sdílet

Nezdary Václava IV. v říši ohrožovaly téměř vše, co jeho otec Karel po léta budoval. Římskou královskou korunu získali zpět Wittelsbachové a říšské ambice Lucemburků začaly povážlivě slábnout. Záchrana prestiže rodu už nemohla přijít z Prahy. Na řadě byl uherský Budín, sídlo mladšího Václavova bratra Zikmunda Lucemburského, který se dosud do událostí probíhajících západně od Karpatského oblouku nepletl. Zikmund však musel postupovat obezřetně, protože válčil na více frontách. Podobně jako měl Václav v Čechách četné spory s vyšší šlechtou, byl nucen i Zikmund vzdorovat ambicím uherských magnátů. Velké nebezpečí pro něho navíc znamenala i rozpínavost osmanských Turků, kteří se chystali zaplavit střední Evropu. Zikmund musel jednat a dohodnout se především s Habsburky.

Zikmund byl politik jiného formátu než Václav. Měl diplomatické vlohy a dokázal se poučit z vlastních chyb. Byl to pragmatický typ státníka, který získal na svou stranu vyšší šlechtu i církev, takže Václavovi nezbylo než se obklopit nižšími stavy. Na pozadí těchto mocenských třenic narůstalo v Praze napětí. Reformátoři kolem Mistra Jana Husa bojující za nápravu církve se postavili na stranu krále Václava. Středoevropské drama umocnila smrt i Ruprechta III. Wittelsbacha. Tato událost nahrála Lucemburkům, kteří mohli znovu usilovat o ztracenou římskou korunu. Nabízenou šanci využil Zikmund, který v rodové linii převzal iniciativu. Svolal do Kostnice koncil, který odstranil papežské schizma a okamžitě získal aureolu křesťanského sjednotitele. Odpůrce měl jen v Čechách, kde mu lidé nezapomněli, že přivedl na kostnickou hranici Jana Husa a Jeronýma Pražského. V létě 1419 přikročili pražští reformátoři od slov k činům a provedli defenestraci. Král, zaskočený rychlým sledem událostí, „s řevem lvím“ zemřel a před Zikmundem se náhle vynořila největší výzva jeho života.

Scénář Vladimír Mertlík, režie Antonín Vomáčka, kamera Božek Slavík. Cyklus Lucemburkové připravilo Centrum dramatické, divadelní a hudební tvorby České televize ve spolupráci s Agency Prague Cherry. Repríza pořadu 19. 11. na ČT2 od 12:40 hodin

www.ceskatele­vize/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).