Hlavní navigace

Lustigové v dokumentu ČT: Můj fotr a jeho nejoblíbenější koncentráky

[Tisková zpráva] Spisovatel Arnošt Lustig se v novém dokumentárním filmu České televize Můj fotr a jeho nejoblíbenější koncentráky vrací v doprovodu svého syna a jednoho z vnuků do koncentračních táborů, v nichž byl internován během nacistické okupace. ČT2 ve čtvrtek 28. ledna od 20:00 hod.

Sdílet

Arnošt Lustig je jeden z nejznámějších a nejpřekládanějších českých spisovatelů, jehož hlavním tématem je holocaust. Jeho syn Josef, filmař žijící v USA, s ním a s jedním z Arnoštových vnuků podnikl v roce 2009 jakousi rekapitulační cestu po místech, kde spisovatel nuceně trávil léta dospívání. Během nacistické okupace se stal jednou z milionů obětí Hitlerova „konečného řešení“. Během putování po Terezíně, Osvětimi a místech bývalých koncentráků v Německu vypráví spisovatel synovi a vnukovi své zážitky. Na některé události se s odstupem času dívá dokonce se specifickým humorem. Jeho pohled na minulost je ovšem také poznamenán vědomím, že o ty nejhorší a nejkrutější zážitky, které se vymykají lidskému chápání, se nelze podělit. Autorem scénáře a režisérem snímku Můj fotr a jeho nejoblíbenější koncentráky, vyrobeného v České televizi, je spisovatelův syn Josef Lustig.

Arnošt Lustig (nar. 1926) – prozaik, autor próz s židovskou tematikou, scenárista. Roku 1941 byl z rasových důvodů vyloučen ze školy a o rok později poslán do Terezína. Prošel koncentračními tábory Osvětim a Buchenwald. V březnu 1945 uprchl z pochodu smrti, po válce vystudoval novinářství na Vysoké škole politických a sociálních věd. Přispíval do různých periodik, jako zpravodaj Lidových novin byl roku 1948 vyslán do Izraele v izraelsko-arabské válce. Pracoval také jako redaktor Čs. rozhlasu, vedoucí kulturní rubriky Mladého světa a scenárista Čs. filmu. Po srpnu 1968 se usadil v USA. Zde mimo jiné přednášel film a literaturu na American University Washington, D.C. Lustigovo bohaté literární dílo, které je ve světě vysoce ceněno (Dita Saxová, Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou a dal.) se z valné většiny zabývá tragickým osudem Židů a holocaustem i vlastními zážitky z koncentračních táborů. Jako scenárista patří ke spoluzakladatelům Československé nové vlny (Démanty noci, Transport z ráje, podíl na tvorbě „oscarového" filmu Obchod na Korze.) Za scénář k dokumentu Precious Legacy získal cenu EMMY (1985).

Josef Lustig (nar. 1951) – režisér, pedagog a publicista. Absolvoval FAMU, New York University a The American University ve Washingtonu, DC. V osmdesátých letech asistoval na dokumentárních filmech o Šoa (katastrofě Židů za druhé světové války) pro PBS a BBC a vedl archivní výzkum pro U.S. Holocaust Memorial Council ve Washingtonu. Pracoval jako osobní asistent Miroslava Ondříčka, asistent produkce Miloše Formana a asistent režiséra Ivana Passera. Od 1991 do 2004 byl ředitelem Pražského semestru Americké univerzity z Washingtonu na Filosofické fakultě UK a FAMU.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).