Hlavní navigace

ČT1 – Máte slovo na téma: Má ministr John recept na nepřizpůsobivé občany?

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 10. března na Jedničce od 21:45 Máte slovo s Michaelou Jílkovou, Radkem Johnem, Milanem Šťovíčkem, Pavlem Loudou a diváky tváří v tvář problému: Čerpají sociální dávky opravdu jen ti potřební?

Sdílet

Jak se mohou města a obce vypořádat s nepřizpůsobivými občany? Jak ohlídat, aby sociální dávky čerpali skutečně jen ti potřební? Existuje dostatečná a účinná kontrola? Přistupuje policie ke všem stejně? O tom bude moderátorka Michaela Jílková v přímém přenosu diskutovat s ministrem vnitra Radkem Johnem, starostou Litvínova Milanem Šťovíčkem, starostou Nového Bydžova Pavlem Loudou a diváky.

Situace v mnoha městech s nepřizpůsobivými občany je, zdá se, neudržitelná. Lidé si stěžují na rušení nočního klidu, drobnou kriminalitu, užívání drog, záškoláctví dětí, lichvu, zneužívání sociálních dávek, devastaci bytů a domů, nepořádek na veřejných prostranstvích. Není divu, že tyto problémy vyústí často v nenávist a konflikty s mnohdy rasovým podtextem. V nedávné době všechny tyto problémy eskalovaly do medializovaného konfliktu v Novém Bydžově. Podobnou situaci už od roku 2008 řeší ve Litvínově. Jako první v republice přišlo zastupitelstvo města s vyhlášením tzv. nulové tolerance všem, kteří nerespektují zákony a pořádek. Část sociálních dávek je vyplácena pouze v poukázkách na jídlo, oblečení. Tímto způsobem je zcela zamezena možnost nakoupit za sociální dávky alkohol, cigarety či dávky prohrát v automatech. Časté kontroly v prostředích, které nahrávají kriminalitě, se také vyplácejí.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 17. 3. na ČT1 od 21:45 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz. Své názory můžete posílat také formou SMS ve tvaru: MS mezera TEXT ZPRÁVY na telefonní číslo: 906 06 09.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).