Hlavní navigace

10. ročník knižních cen Magnesia Litera 10. dubna na ČT2

[Tisková zpráva] V přímém přenose ze Stavovského divadla v Praze bude 10. dubna na Dvojce ve 20:00 vyhlášena knižní cena Magnesia Litera v devíti kategoriích, včetně knihy roku. Slavnostní večer v duchu detektivní literatury uvádí Anna Geislerová.

Sdílet

Letošní ročník výročních knižních cen Magnesia Litera je zároveň jubilejním desátým. Výročí bude v průběhu slavnostního večera připomenuto spíše symbolicky, pozornost bude jako vždy soustředěna hlavně na vítězné autory a jejich knihy. A to především na prózu, kde je stejně jako minulý rok nominována šestice titulů. Během slavnostního večera ve Stavovském divadle v Praze bude z rekordního počtu přihlášených knih (318) uděleno devět Liter – za nakladatelský čin, za překladovou knihu, populárně naučnou literaturu, pro objev roku, za poezii, za prózu, za dětskou knihu, za přínos české literatuře a hlavní cena Magnesia Litera za knihu roku, vybranou napříč literárními žánry a obory. Zábavným večerem inspirovaným romány detektivní drsné školy bude opět provázet herečka Anna Geislerová.

Nejdůležitějším úkolem výročních knižních cen Magnesia Litera je propagovat kvalitní, především českou literaturu a dobré knihy. A to bez omezení a bez ohledu na žánry. S tím účelem bylo založeno Občanské sdružení Litera, které ceny vyhlašuje a v němž spojily síly všechny významné české svazy a instituce, které mají co do činění s literaturou a knihami: Akademie věd ČR, České centrum PEN klubu, Obec překladatelů, Obec spisovatelů, Svaz českých nakladatelů a knihkupců, česká sekce IBBY a také Nadace Český literární fond. O hlavní ceně a také o nadžánrové kategorii Litera pro objev roku bude rozhodovat třísetčlenný sbor hlasujících, který tvoří lidé všech profesí knižní branže: knihkupci, knihovníci, redaktoři, kritici, pedagogové i samotní autoři, samozřejmě s vyloučením těch, u nichž by mohl nastat střet zájmů. Ceny Magnesia Litera se konají pod záštitou Václava Havla. Titulárním partnerem cen zůstává i v desátém ročníku společnost Karlovarské minerální vody se značkou minerální vody Magnesia.

Autory a díla nominované na cenu Magnesia Litera představila Česká televize v cyklu dvouminutových portrétů Nominace na knižní ceny 2011, od 16. března do 8. dubna na Dvojce od 19:25 hod.

Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program, http://magnesi­a.netport.cz/