Hlavní navigace

Máma v nesnázích – Jitka Asterová v Experimentu ČT – sobota 18. 4.

[Tisková zpráva] S péčí o dítě s Downovým syndromem se seznámí matka dvou zdravých dětí, herečka a moderátorka Jitka Asterová. Jak se jí to podaří? Odpoví vám nový Experiment ČT v sobotu 18. dubna na ČT1 od 17:15 hodin.

Sdílet

Downův syndrom je způsoben zvýšením počtu 21. chromosomu ze dvou na tři. Lidé s touto diagnózou jsou mentálně postiženi a bývají proto zbaveni svéprávnosti. Velký počet z nich prožije svůj život v ústavech. Někteří ale žijí ve svých biologických rodinách.

Co prožívají matky, kterým se takto postižené dítě narodí? Co to znamená pro ně samotné, jejich partnery a následný rodinný život? Je možné se s tím nějak vyrovnat a zařadit své dítě v rámci možností do společnosti zdravých dětí a lidí?

Odpovědi hledá šestnáctý díl nového vzdělávacího cyklu ČT Experiment. Roli matky dítěte s Downovým syndromem si v něm vyzkouší herečka a moderátorka Jitka Asterová. Mentorkou pořadu bude Ilona Borošová, matka, která se rozhodla své dítě s Downovým syndromem vychovávat doma.

„Na začátku Experimentu jsem si myslela, že v případě, kdy by mé dítě bylo postižené, bych volila cestu potratu. Po zkušenostech s Jakubem jsem to ale přehodnotila. Zkušenost s ním pro mě byla velkým obohacením,“ prozrazuje své bezprostřední pocity Jitka Asterová.

Repríza pořadu v pátek 24. 4. na ČT2 od 09.35 hod. Více informací: http://www.ces­katelevize.cz/ex­periment

Nový vzdělávací cyklus České televize Experiment se soustředí na existující předsudky a stereotypy vůči „jiným“, snaží se prozkoumat a zaznamenat příčiny těchto přetrvávajících postojů. Často si totiž své vlastní chování vůči těmto lidem ani neuvědomujeme a právě možnost pocítit vše „na vlastní kůži“ nám může otevřít oči. Jde o zahraniční licenci společnosti Distraction. Pořad poprvé vysílala Novozélandská televize (TVNZ), později byl vysílán v několika zemích.

Česká společnost je stále velmi nedůvěřivá, někdy dokonce přímo nepřátelská vůči těm, kteří jsou z nějakého důvodu jiní. Může jít o jinou barvou pleti, o jinou národnost, zdravotní handicap apod. Může ale jít třeba jen o lidi evidentně sociálně slabší, o seniory či lidi obtížně komunikující. Česká populace totiž trpí dosti rozšířenými stereotypy, podle kterých hodnotí svět kolem sebe a neznámé lidi, na které narazí. A pokud se již někdo, kdo je odlišný nebo postižený, setká se vstřícností a ochotou pomoci, tak málokdo z jeho okolí ví, jak se k němu má a může chovat a co dotyčný opravdu potřebuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).