Hlavní navigace

Mámo, táto, obejmi mě

[Tisková zpráva] Vykřičte a vyplačte své bolesti. Poddejte se bezpodmínečné lásce, utište své démony a obejměte se! Žena, která celý svět učí tzv. metodu pevného objetí, nestorka české dětské psychologie Dr. Jiřina Prekopová v unikátním sběrném dokumentu Veroniky a Martina Müllerových.

Sdílet

Když se dětské psycholožky, doktorky Prekopové lidé ptají, proč se z její ordinace ozývá pláč a křik, odpovídá, že naproti je zubař a od něj se ozývá pláč daleko častěji. Dokumentární film o dětské psycholožce Jiřině Prekopové a terapii pevným obětím se natáčel čtyři roky. Díky vstřícnosti paní doktorky a ochotě léčených lidí mohli autoři filmu zachytit i velmi intimní chvíle v průběhu terapií. Pevné objetí, které Jiřina Prekopová dovedla do propracovaného léčebného systému, nespočívá v jakémkoliv násilí na dítěti, ale naopak na pročištění láskyplných vztahů. Ty se ovšem neobnoví, pokud ze sebe dítě nedostane všechnu nahromaděnou bolest nebo i agresi, které v sobě nosí.

Objetí, které je výrazem vzájemnosti a lásky, patří k Vánocům jistě víc než drahé dárky a jiné vnější projevy náklonnosti. Určitě si to mnohý z nás uvědomí i při sledování dokumentu Mámo, táto, obejmi mě, 23. prosince 2010 na ČT2 ve 21:30 hodin

Jiřina Prekopová napsala řadu odborných článků a knih, z nichž některé jsou přeloženy do 17 jazyků a staly se bestsellery. Myšlenku pevného objetí rozšiřuje po celém světě formou přednášek, seminářů a kursů. Instituty Jiřiny Prekopové byly založeny v Německu, ve Vídni a v Mexico City.

Nejen autistické děti nebo oběti špatného zacházení, ale my všichni bychom při dokumentu, jako je tento, měli zpozornět. Zejména v době, kdy komunikaci nahrazujeme řečí počítačů a vzdálenost od člověka k člověku překonáváme vším možným, jen ne prostým lidským dotykem. Tento film vznikl za podpory Česko-německého fondu budoucnosti ve Studiu Velehrad Olomouc. Den před Štědrým dnem jej odvysílá Česká televize.