Hlavní navigace

Mapy.cz mají nové letecké snímky České republiky

[Tisková zpráva] Slibovaná aktualizace tzv. ortofotomap na www.mapy.cz je hotova. Seznam nasazuje na populární mapové službě poslední letecké snímky dokončené společností Geodis Brno, s.r.o..

Sdílet

Aktualizaci leteckých map na www.mapy.cz plánoval Seznam od začátku spuštění mapové služby v roce 2006. tehdy nasazoval snímky pořízené zhruba dva roky zpět, které byly v té době na trhu nejaktuálnější. Když společnost Geodis Brno, s.r.o. dokončila další letecké snímkování z období 2004–2006, poskytla ho ve vhodné úpravě Seznamu. Mapy.cz tak získávají nejen aktualizované podklady, ale i kvalitativně lepší snímky.

Technika snímkování
Na celou plochu České republiky bylo třeba udělat skoro 27 tisíc leteckých snímků z výšky asi 3,5 kilometru. Pomocí analogové letecké kamery vznikly snímky v měřítku 1:15 000, přičemž jedna fotka pokryla území velké 11,9 kilometru.

„Nové snímky jsou ostřejší, než ty původní, takže vidíte více detailů,“ vysvětluje Tomáš Forche, produktový manažer služby Mapy.cz na Seznamu. Pro tvorbu ortofotomapy se využije jen asi 40% snímku ve směru letu a 70% snímku kolmo k směru letu. Využitá plocha z jednoho snímku je zhruba 3,3 km čtverečních.

Popularita i kvalita
Mapy.cz se během prvních měsíců provozu staly velice populární službou Seznamu. Nabízejí tři druhy map – základní, leteckou a hybridní mapu. Nedávno Seznam přidal i mapu historickou, pořízenou při vojenském mapování v polovině 19. století.

K novým leteckým snímkům přibyla i aktualizace základního mapového podkladu. Ten je rozšířen na plochu celé Evropy s přiblížením na úrovni detailu odpovídajícího běžnému autoatlasu (měřítko 1: 750 000).

Mapy přitom dále splňují i další funkce, díky kterým si uživatelé mohou naplánovat trasu, zobrazit GPS souřadnice hledaného místa a nebo najít nejbližší restauraci, MHD nebo bankomat.

Kromě toho jsou Mapy.cz propojeny se službou Firmy.cz, takže kromě hledání adres nabízí hledání v kompletním katalogu firem Seznamu, který obsahuje téměř 350 000 ověřených firem. Základní zápis v katalogu je zdarma a umožňuje vyhledání a zobrazení firmy na Mapách v podobě vizitky s kontaktními informacemi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).