Hlavní navigace

Žena básníka – Marie Zahradníčková v cyklu Neznámí hrdinové – 4. 10.

[Tisková zpráva] Výjimečný básník Jan Zahradníček zemřel před padesáti lety na následky věznění. Jeho žena Marie poskytla České televizi nevšední svědectví o životě s mimořádným umělcem. Premiéru dokumentu z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vysílá ČT2 v pondělí 4. 10. od 21:05 hodin.

Sdílet

Jan Zahradníček je dnes široké veřejnosti téměř neznámý, ačkoliv se jednalo o jednoho z nejtalentova­nějších básníků meziválečného období, jehož vstup do literatury uvítal i přísný dobový kritik František Xaver Šalda. Způsobila to jeho výrazná katolická orientace, která komunistické intelektuály dráždila už ve třicátých letech a v průběhu doby se ještě stupňovala. V roce 1951 byl ve vykonstruovaném politickém procesu s katolicky orientovanou inteligencí odsouzen na 13 let do vězení. Přitom se básník zachoval statečně i v době nacistické okupace, kdy schovával lidi pronásledované despotickým režimem. Na přímluvu Jaroslava Seiferta mu měl být trest vězení snížen na devět let s příslibem předčasného propuštění. V té době ho navíc potkalo další velké neštěstí, když jeho dvě děti tragicky zemřely na otravu houbami. V roce 1960 byl Jan Zahradníček po amnestii z vězení skutečně propuštěn, ale na svobodu odešel s podlomeným zdravím a už na počátku října zemřel.

Jeho manželka Marie Zahradníčková poskytla České televizi nevšední svědectví o životě s básníkem La Saletty, který byl plný hluboké lásky i velké bolesti zároveň. „Neznám krásnějších slov, myšlenek, vyznání a toužení po ženě, dětech a milovaném rodném kraji, než jsou z duše a pera Zahradníčkova. Jsou to vlastně variace na stejné téma, ale nikdy to není repetice, vždycky jsou to nová slova, nové myšlenky, je to vždy opakované toužení po možnosti zabouchat na dveře domova,“ říká scenáristka a režisérka Ljuba Václavová. Dramaturg Jiří Sirotek, kamera Josef Nekvasil, vedoucí výroby Hana Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky a vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Žena básníka na ČT2: 8. 10. v 10:00 a na ČT24: 10. 10. v 07:32 hod. www.ceskatele­vize.cz/ program