Hlavní navigace

Masakr na střední škole v Columbine

[Tisková zpráva] Česká televize uvede dokumentární rekonstrukci událostí, které se staly 20. dubna 1999 na americké střední škole Columbine. Ten den se dva tamní studenti pokusili dle svých slov: vymazat školu ze zemského povrchu.

Sdílet

Násilí na středních školách je bohužel dnes stále častějším jevem. Situace v našich zeměpisných šířkách zatím není tak kritická jako ve Spojených státech, kde agrese tamních studentů nezná mezí. Tvůrci snímku se vracejí k jedné z událostí takového školního násilí, která šokovala veřejnost nejen v USA před osmi lety a dodnes patří mezi ty nejbrutálnější. Na půdě střední školy Columbine High school v americkém státě Colorado došlo 20. dubna 1999 k tragédii, na jejímž konci je 12 mrtvých studentů, 1 učitel a dalších 23 zraněných. Masakr mají na svědomí dva mladíci, Eric Hartus a Dylan Klebold. Toho dne přišli do budovy s úmyslem pomstít se svým spolužákům a pedagogům a vymazat školu ze zemského povrchu.

Léta zůstával hrůzný čin nevysvětlen. Nedávno však byly zveřejněny nové informace o útoku a událostech, které mu předcházely. Tyto strašlivé podrobnosti umožnily zrekonstruovat onen šílený vír náhod, který skončil tak nesmyslným zabíjením. Snímek sleduje celou událost minutu po minutě, od doby, kdy útočníci vstoupili za brány školy, až po dobu, kdy zasáhla policie. Útočníci přijeli ke škole v 11hodin 8 minut. Ve školní jídelně, kde se tou dobou nacházelo nejvíce lidí, nejprve umístili bomby, které nakonec naštěstí nevybuchly. Sami zahájili střelbu u východního vchodu do školy pár minut poté a jejich první obětí se stala sedmnáctiletá Rachel Scottová.

Nejtragičtější následky mělo řádění ve školní knihovně. Nakonec vše oba ukončili sebevraždou. Autoři k rekonstrukci využívají oficiální dokumenty, záznamy z bezpečnostních kamer, výpovědi svědků, deníkové záznamy pachatelů i jejich amatérské videonahrávky. Z těch je patrné, že celý čin byl dlouho připravovanou akcí. Oba pachatelé měli na svém kontě již incident se strážci zákona, na jehož základě byl Eric léčen ve speciálním psychologickém programu. Poté užíval léky, které měly tlumit jeho agresivitu. Mimoto chlapci zveřejnili své nenávistné názory na Ericových internetových stránkách, celý rok shromažďovali zbraně, ve videonahrávkách o chystané akci mluvili a ve svých osobních počítačích sestavovali detailní plány celé akce. Svědci jsou proto přesvědčeni, že se neštěstí dalo zabránit, a vinu svalují na rodiče, školu, lékaře i policii.

Dokumentární rekonstrukci Masakr na střední škole v Columbine uvede České televize 18. září od 20,00 na ČT1.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).