Hlavní navigace

Mašínové, téma publicistického cyklu Historie.cs – 20. března 2008

[Tisková zpráva] Mašínové. Osudy členů rodiny vlastenců, kteří bojovali proti hnědé a rudé totalitě. To je téma dalšího dílu Historie.cs, který Česká televize uvede ve čtvrtek 20. 3. na ČT2 od 21.00 hodin.

Sdílet

„Ať žije Československá republika!“ Tak údajně zněla poslední slova československého legionáře, důstojníka naší předválečné armády, příslušníka domácího odboje, vlastence, podplukovníka Josefa Mašína před popravou v roce 1942. Jeho synové Ctirad a Josef Mašínovi šli ve stopách svého otce a bojovali jak proti německým okupantům, tak později proti komunistické totalitě. V roce 1950 založili tajnou organizaci, jejímž hlavním cílem byly záškodnické a sabotážní akce. V roce 1953 se přes NDR probili do Západního Berlína. Během útěku zabili 6 lidí.

Česká společnost je dosud rozdělena. Mnozí tvrdí, že Mašínovi byli hrdinové, jiní, že obyčejní dobrodruzi či dokonce vrazi. Živou celonárodní diskusi v současné době vyvolalo ocenění (plaketa s vyrytým českým lvem orámovaná granáty), kterého se jim dostalo z rukou premiéra Mirka Topolánka.

Redakce aktuální publicistiky se rozhodla na vzniklou situaci co nejpružněji reagovat a v rámci cyklu Historie.cs proto natočila díl Mašínové, který se nevěnuje ani tak řešení otázky „vrazi či hrdinové", ale historickým a rodinným souvislostem a snaží se problém nahlížet daleko méně emotivně – spíše věcně a v souvislostech. Scenárista a moderátor Vladimír Kučera k tomu říká: „Určitě nevyřešíme etické otázky, které se nyní opět kolem bratrů Mašínů vznášejí a které možná ani řešení nemají. Chceme především ukázat a říci, jaká byla tehdy doba, což je první předpoklad k pochopení činů a dějů našich předků.“

V pořadu, který byl natáčen v expozici Armádního muzea VHÚ v Praze na Žižkově, kromě dalších vystoupili renomovaní historici Jan Němeček, Petr Koura a Jiří Kocian. Využity byly archivní dokumentární i hrané filmy.

Pořad reprízuje Česká televize na ČT24 v sobotu 22. 3. od 23.04 a v neděli 23. 3. od 15.05 hod. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/histo­riecs

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).