Hlavní navigace

Mašínové, téma publicistického cyklu Historie.cs – 20. března 2008

[Tisková zpráva] Mašínové. Osudy členů rodiny vlastenců, kteří bojovali proti hnědé a rudé totalitě. To je téma dalšího dílu Historie.cs, který Česká televize uvede ve čtvrtek 20. 3. na ČT2 od 21.00 hodin.

Doba čtení: 1 minuta

„Ať žije Československá republika!“ Tak údajně zněla poslední slova československého legionáře, důstojníka naší předválečné armády, příslušníka domácího odboje, vlastence, podplukovníka Josefa Mašína před popravou v roce 1942. Jeho synové Ctirad a Josef Mašínovi šli ve stopách svého otce a bojovali jak proti německým okupantům, tak později proti komunistické totalitě. V roce 1950 založili tajnou organizaci, jejímž hlavním cílem byly záškodnické a sabotážní akce. V roce 1953 se přes NDR probili do Západního Berlína. Během útěku zabili 6 lidí.

Česká společnost je dosud rozdělena. Mnozí tvrdí, že Mašínovi byli hrdinové, jiní, že obyčejní dobrodruzi či dokonce vrazi. Živou celonárodní diskusi v současné době vyvolalo ocenění (plaketa s vyrytým českým lvem orámovaná granáty), kterého se jim dostalo z rukou premiéra Mirka Topolánka.

Redakce aktuální publicistiky se rozhodla na vzniklou situaci co nejpružněji reagovat a v rámci cyklu Historie.cs proto natočila díl Mašínové, který se nevěnuje ani tak řešení otázky „vrazi či hrdinové", ale historickým a rodinným souvislostem a snaží se problém nahlížet daleko méně emotivně – spíše věcně a v souvislostech. Scenárista a moderátor Vladimír Kučera k tomu říká: „Určitě nevyřešíme etické otázky, které se nyní opět kolem bratrů Mašínů vznášejí a které možná ani řešení nemají. Chceme především ukázat a říci, jaká byla tehdy doba, což je první předpoklad k pochopení činů a dějů našich předků.“

V pořadu, který byl natáčen v expozici Armádního muzea VHÚ v Praze na Žižkově, kromě dalších vystoupili renomovaní historici Jan Němeček, Petr Koura a Jiří Kocian. Využity byly archivní dokumentární i hrané filmy.

Pořad reprízuje Česká televize na ČT24 v sobotu 22. 3. od 23.04 a v neděli 23. 3. od 15.05 hod. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/histo­riecs