Hlavní navigace

Máte slovo na ČT1: Zajistí vám důchodová reforma penze k žití?

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 17. března na Jedničce od 21:45 Máte slovo s Michaelou Jílkovou, Jaromírem Drábkem, Milošem Zemanem a diváky tváří v tvář problému: Důchodová reforma.

Sdílet

Důchodová reforma z pera vládnoucích stran je na světě. Koaliční strany se na ní dohodly po dlouhých měsících bolestného vyjednávání a ústupků na všech frontách. V přímém přenosu o ní budou diskutovat moderátorka Michaela Jílková, ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, expremiér Miloš Zeman a diváci.

Národní ekonomická rada vlády – NERV – navrhovala tvrdší opatření, ale ministerstvo práce a sociálních věcí tato opatření trochu ohladilo a zmírnilo. Neprošel například návrh na povinné spoření, které by v případě smrti spořitele nespadalo do dědického řízení, zato ale prošel návrh o postupném zvyšování DPH. Podle ministerstva práce a sociálních věcí je dnešní systém, který byl nastaven před více než sto lety, neudržitelný. Navrhovaná důchodová reforma by měla sloužit alespoň padesát let. Nemůže tedy jít jen o kosmetické úpravy, ale o změny, které opravdu přinesou do systému peníze pro generaci dnešních třicátníků. Tato reforma má přirozeně mnoho odpůrců. Někteří odborníci jí vyčítají měkkost, odbory a levicové strany naopak tvrdost a sociální nespravedlnost. Zda bude fungovat tak, jak si její tvůrci představují, prověří jen čas.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 24. 3. na ČT1 od 21:45 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na telefonním čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailu: mateslovo@ces­katelevize.cz. Své názory můžete posílat také formou SMS ve tvaru: MS mezera TEXT ZPRÁVY na telefonní číslo: 906 06 09.