Hlavní navigace

Máte slovo na ČT1: Ministr Drábek zpřísňuje podmínky nezaměstnaným

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 30. září na ČT1 od 21:35 Máte slovo s Michaelou Jílkovou tváří tvář problému: Změny, které navrhuje MPSV v novele zákona o zaměstnanosti. Pozvání do studia přijali: ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek a předseda odborového svazu KOVO Josef Středula.

Sdílet

V přímém přenosu se bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty zamýšlet nad změnami, které navrhuje Ministerstvo práce a sociálních věcí v novele zákona o zaměstnanosti. Navrhované změny by měly vejít v platnost v lednu příštího roku a nejvíce je pocítí nezaměstnaní, pracovní agentury a úřady práce.

Ministr Drábek chce zrušit tzv. nekolidující zaměstnání – tedy možnost přivýdělku v případě pobírání podpory v nezaměstnanosti, snížit podporu těm, kteří dali výpověď sami nebo se na ní se zaměstnavatelem dohodli a odložit nárok na podporu těm, kteří dostanou odstupné.

Také chce zpřísnit podmínky pro pracovní agentury a zrušit právní samostatnost pracovních úřadů. Zpřísněné podmínky pro pracovní agentury by měly zamezit porušování práv jejich klientů. Měla by být zavedena přísnější kontrola osob, které chtějí práci zprostředkovávat i již existujících agentur.

Nekolidující zaměstnání v současné době umožňuje přivydělat si k podpoře polovinu minimální mzdy, tedy 4 000 Kč. Podle ministra je tato možnost zneužívána jak ze strany pracovníků, tak zaměstnavatelů. Zaměstnavatel rozváže s pracovníkem pracovní poměr, ale uzavře s ním dohodu o provedení práce a vyhne se tak odvodům za zaměstnance. Změnou zákona by měl stát získat 720 milionů korun.

Odbory proti této změně důrazně protestují. Podle nich podpora a přivýdělek v hodnotě 4 000 Kč nelze považovat za dostatečně zaopatřující ani z pohledu základních životních potřeb a nezaměstnanému hrozí ztráta pracovních návyků. Takový člověk se pak obtížněji zapojuje do pracovního procesu. Odborům se také nelíbí znevýhodňování těch, kteří dají výpověď sami.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu vyhlásí moderátorka téma diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 7. 10. na ČT1 od 21:35. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. 261 13 77 66 nebo e-mailu: mateslovo@ces­katelevize.cz. Své názory můžete posílat také formou SMS ve tvaru: MS mezera TEXT ZPRÁVY na telefonní číslo: 906 06 09.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).