Hlavní navigace

Máte slovo na ČT1: Zdravotně postižení chystají demonstraci!

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 24. března na Jedničce od 21:45 hodin Máte slovo s Michaelou Jílkovou, M. Macelou, J. Dembinným, V. Krásou a diváky tváří v tvář problému: Jak se změní život zdravotně postiženým lidem po chystané sociální reformě.

Sdílet

Připravovaná sociální reforma vnesla vlnu nevole do řad zdravotně postižených. Dokonce jejich obavy o své další osudy vyústily k rozhodnutí, že uspořádají 22. března demonstraci před Ministerstvem práce a sociálních věcí. V přímém přenosu budou o problému diskutovat moderátorka Michaela Jílková, ředitel odboru rodiny a dávkových systémů MPSV Miloslav Macela, poradce ministra práce a sociálních věcí Jaroslav Dembinný, předseda republikového výboru Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása a diváci.

Protestu by se mělo zúčastnit pět set až tisíc zdravotně postižených. Jejich požadavek je, aby MPSV své návrhy vzalo zpět. Ministr Drábek nepovažuje tuto formu protestu za vhodnou, ale dialogu a jistým úpravám se nebrání. Předseda republikového výboru Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása dokonce tvrdí, že tato reforma pouze zajistí nedůstojný život, špatné uplatnění ve společnosti a nepřijatelnou životní úroveň pro zdravotně postižné lidi. Zákony jsou podle něho ponižující a udělají z postižených žebráky. Například se bude jinak posuzovat stav postiženého kvůli příspěvku na péči. Mají se zrušit některé příspěvky na zdravotní pomůcky či na auto. Když se to všechno sečte, dávky se mohou snížit až o 50 %.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka“, na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 31. 3. na ČT1 od 21:45 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na telefonním čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz. Své názory můžete posílat také formou SMS ve tvaru: MS mezera TEXT ZPRÁVY na telefonní číslo: 906 06 09.