Hlavní navigace

Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Jak se chovají lékaři? A jak pacienti? - ve čtvrtek 23. dubna

[Tisková zpráva] Úspěšný diskusní pořad Máte slovo v přímém přenosu sledujte vždy ve čtvrtek na ČT1 – 23. dubna od 21:50 hodin na téma: Jak se chovají lékaři? A jak pacienti?

Sdílet

Pozvání do studia přijali: prezident České lékařské komory Milan Kubek, prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár, ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík, konzultant ve zdravotnictví Tomáš Cikrt a zástupci veřejnosti, kterých se problém bezprostředně týká – pacienti.

Máte slovo, úspěšný diskusní pořad Michaely Jílkové, uvidíte v přímém přenosu na ČT1 ve čtvrtek 23. dubna ve 21:50 hodin. Nabídne tři úhly pohledu na jedno téma, tři strany diskutujících, tři čtvrtě hodiny živého vysílání. Neřeší problémy politiků, ale témata, která působí starosti občanům a řeší je přímo s nimi! A každý divák může poslat svůj názor formou sms nebo prostřednictvím webu České televize.

Co nejvíc vadí pacientům ve nemocnicích? A co rozčiluje lékaře? Pacienti poukazují na to, že lékaři nerespektují jejich soukromí, když jim sdělují diagnózy v plných čekárnách či pokojích. Především na pohotovosti jsou prý lékaři nepříjemní. A shodují se v tom, že lékaři jsou arogantní a dávají všemožně najevo, že pacient je simulant a že je obtěžuje. Navíc jim nedovolují nahlédnout do zdravotnické dokumentace s tím, že laici tomu stejně nerozumějí. Lékaři se brání: Sloužíme někdy dlouhé služby a to potom člověk nemůže být vlídný. Pacienti nás často zcela bezdůvodně napadnou. Bývají vulgární, hrubí. Stává se, že neberou léky, nedbají na naše doporučení, a potom dávají vinu za špatnou léčbu nám. Pacienti nám sdělují, jak je máme léčit a když jim nevyhovíme, stěžují si. Problém podle odborníků spočívá především v nesprávném pochopení obou stran, ale také v nechuti komunikovat. O těchto a dalších problémech bude Michaela Jílková diskutovat se svými hosty.

V každém ze tří vrcholů trojúhelníkového studia, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: dva odborníci a čtyři občané – zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka“, na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 30. 4. na ČT1 od 21:50 hodin: Extremismus vůči Romům. Umí stát ochránit Romy, kteří jsou terčem útoku extrémistů? Debatovat může přijít každý, kdo má s tématem zkušenosti a nestydí se za svůj názor– stačí se přihlásit na telefonním čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).