Hlavní navigace

ČT1 – Máte slovo na téma: Konec plýtvání v nemocnicích!

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 20. ledna na Jedničce od 21:40 Máte slovo s Michaelou Jílkovou, Pavlem Horákem, Romanem Prymulou, Eduardem Sohlichem, lékaři a diváky tváří tvář problému: Jaký dopad bude mít akce „Děkujeme, odcházíme!“?

Sdílet

V přímém přenosu bude moderátorka Michaela Jílková s ředitelem VZP MUDr. Pavlem Horákem, ředitelem FN Hradec Králové prof. Romanem Prymulou, předsedou Asociace českých a moravských nemocnic MUDr. Eduardem Sohlichem, lékaři a diváky diskutovat o tom, zda peníze, které nemocnice dostanou od zdravotních pojišťoven, způsobí zásadní šetření. Bude ohrožen provoz malých nemocnic? Jak se to dotkne pacientů?

Mechanismus výpočtu úhrady za poskytnutou péči se každý rok mění. Pro rok 2011 je stanovena úhrada ve výši 98 % proti roku 2009. Co to znamená pro nemocnice, které poskytují zdravotní péči? Budou mít šanci sestavit ekonomicky vyvážený rozpočet? Kolik peněz jim bude moci poskytnout VZP, aby i pro ni byly podmínky únosné? Jaký dopad bude mít akce „Děkujeme, odcházíme!“? Je možné, že dokonce vyprovokuje zeštíhlení rozsahu poskytované péče v nemocnicích. Nastane přechod na ambulantní a jednodenní péči. Zredukuje se počet dlouhých a „umělých“ hospitalizací. Oddělí se zdravotní výkony od hotelových služeb a nadbytek akutních lůžek. Po této úpravě část odborné veřejnosti dlouho volala. Nikdo ale nedokázal učinit rozhodnutí. Nyní všichni musí šetřit. A pokud dojde k lepší organizaci, mohou v tomto směru pomoci i zdravotní pojišťovny. Ty poskytují nemocnicím balík peněz. Záleží na jejich vedeních, zda s těmito penězi rozumně hospodaří. Jsou tedy na tom fakultní nemocnice skutečně lépe než malé nemocnice? Hrozí jejich zánik?

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 27. 1. na ČT1 od 21:40 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).