Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Nezaměstnanost – čtvrtek 10. 12.

[Tisková zpráva] Jediný pořad, kde s politiky mluvíte osobně – ve čtvrtek 10. 12. na ČT1 od 21:30 hodin Máte slovo na téma: Nezaměstnanost. Pozvání do studia přijali: ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka a zástupci odborné i laické veřejnosti.

Sdílet

Hospodářská krize se zřejmě postupně dotkne každého z nás. Uskrovnit se budeme muset pravděpodobně všichni, ale hlavně ti, kteří přijdou o práci. Ze zářijových průzkumů vyplynulo, že zhruba půl milionu nezaměstnaných se může „poprat“ jen o 38 844 volných míst, tzn., že na každé místo připadá 12,9 uchazeče. Janotův balíček bohužel „myslel“ i na nezaměstnané. V létě se poslanci usnesli, že dočasně sníží podporu v nezaměstnanosti a prodlouží dobu jejího poskytování o měsíc. Změny měly platit od 1. 11. 09 do 31. 12. 2010. Ještě před začátkem platnosti bylo rozhodnutí zrušeno. Lidé do 50 let mají nárok na podporu pouze pět měsíců, lidé do 55 let se o stát mohou opřít osm měsíců, starší 55 let mají nárok na podporu po dobu 11 měsíců.

Podle odborářů by mnohé mohl vyřešit tzv. kurzarbeit. Jde o zavedení čtyřdenního pracovního týdne s plnou mzdou, ale pátý den by si zaměstnanci zvyšovali kvalifikaci pomocí vzdělávacích programů.

Ve studiu se bude moderátorka zamýšlet nad příčinami nezaměstnanosti a nad podporou nezaměstnaných. Ztratili jste práci a bojíte se o budoucnost sebe i své rodiny? Pomáhá vám stát, nebo se musíte spoléhat sami na sebe? To jsou některé otázky, na které bude Michaela Jílková hledat odpovědi se svými hosty.

Máte slovo, úspěšný diskusní pořad Michaely Jílkové – jediný pořad, kde s politiky mluvíte osobně – nabídne tři úhly pohledu na jedno téma, tři strany diskutujících, tři čtvrtě hodiny živého vysílání. Neřeší problémy politiků, ale témata, která působí starosti občanům a řeší je přímo s nimi! A každý divák může poslat svůj názor formou sms nebo prostřednictvím webu České televize. V každém ze tří vrcholů trojúhelníkového studia, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: dva odborníci a čtyři občané – zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 17. 12. na ČT1 od 21:35 hodin. Na téma – Ceny potravin – budou diskutovat zástupci odborné i laické veřejnosti diskutovat mj. také s poslancem Vítězslavem Jandákem. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz.