Hlavní navigace

ČT1 – Máte slovo na téma: Trestní stíhání za práci na černo

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 18. listopadu na ČT1 od 21:40 hodin Máte slovo s Michaelou Jílkovou tváří v tvář problému: Trestní stíhání za práci na černo.

Sdílet

V přímém přenosu bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty – ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem, ředitelkou ÚP Libereckého kraje Kateřinou Sadílkovou, prezidentem Asociace poskytovatelů personálních služeb Lubošem Rejchrtem, s podnikateli a občany – diskutovat o tom, proč se lidé nechávají využívat a přijmou práci na černo, proč u nás nemají firmy takové podmínky, aby pro ně bylo výhodné uzavřít se zaměstnanci řádné smlouvy a zda razie, které kontrolují práci na černo, budou mít kýžený efekt.

Šedá ekonomika je nešvarem všech zemí, ale u nás se čím dál víc rozmáhá. Komu to přináší užitek? Zřejmě zaměstnancům i zaměstnavatelům, jinak by to pravděpodobně nedělali. Jen stát zůstává jaksi stranou a různé odvody a daně mu utíkají mezi prsty. Proto se MPSV společně s dalšími státními institucemi rozhodlo, že s tímto nešvarem rázně zatočí. Pořádá nenadálé „přepadovky“, hlavně ve stavebních firmách a v pohostinství, kde pracuje nejvíc lidí bez řádné pracovní smlouvy. O tom, zda právě tyto razie budou účinné, se vedou polemiky. Je pochopitelně chvályhodné, že se něco kolem této problematiky děje, nicméně výsledky nemusí splnit očekávání. V zemi, kde si většina lidí sem tam bokem přivydělávala něco navíc, bude velmi dlouho trvat, než si všichni uvědomí, že práce na černo je nelegálním přečinem. Zřejmě se bude muset změnit legislativa a hlavně morálka všech zainteresovaných.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 25. 11. na ČT1 od 21:45 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailu: mateslovo@ces­katelevize.cz. Své názory můžete posílat také formou SMS ve tvaru: MS mezera TEXT ZPRÁVY na telefonní číslo: 906 06 09.